40 Yıldır Muhtarlık Yapan Kadın: Kuma Olmak İstemem!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Alagöz Mahallesi’ne 40 yıl önce gelin gelen Nebahat Durmaz (58), mahallenin muhtarlığını 2 dönemdir sürdürüyor. Daha16 yaşındayken kendisinden 23 yaş büyük 6 çocuklu halasının oğlunun ikinci eşi olarak köye gelen Durmaz ilçesinin tek kadın muhtarı olarak görevini başarıyla yürütüyor. Muhtarlık dışında birçok işle uğraştığını söyleyen Durmaz, “Hem köy muhtarıyım, hem ev kadınıyım. Hem çiftçi, hem berivanım. Sadece muhtarlık yetmiyor” diyor.

Kendisinden 23 yaş büyük hala oğlu Fethi Durmaz ile evlendiğinde henüz 16 yaşındaydı. Kuma olarak geldiği evde kocasının ilk eşiyle aralarında bir bağ kurulduğunu belirten Nebahat Durmaz, o günleri anlatırken “Şimdiki aklım olsa kuma gitmezdim” diyor. Eşi vefat edince 7 çocuğuna tek başına baktığını ve omuzlarına büyük bir yük bindiğini söyleyen Durmaz, 20 yıl önce 37 yaşındayken eşini kaybettikten sonra çocuklarıyla zorlu bir hayat mücadelesi verdiğini belirtiyor.

Muhtar olma kararını 7 çocuğuna bakarken aldığını ve çok çalışarak çocuklarına daha iyi bir yaşam sağlamak istediğini ifade eden Nebahat Durmaz, köyünü daha iyi bir yer haline getirmek için muhtarlık görevini üstlendiğini söylüyor. 2014’te ilk kez köy muhtarı seçildiğinden beri giyimini ve dilini değiştirmeyen Durmaz, Derik ilçesinin tek kadın muhtarı olarak başarılı bir şekilde hizmet veriyor.

Köylüler muhtarları Nebahat Durmaz’dan oldukça memnun. Köy sakinlerinden Remziya Denka, muhtarlarının kadın olmasının kendileri için bir avantaj olduğunu belirterek, “Muhtarımız erkek olsaydı nasıl kapısında gider işimizi yap derdik? Kadın olduğu için hiç çekinmeden kapısını çalıyor, taleplerimizi söylüyoruz” diyor. Diğer bir köy sakini Bilal Denk ise muhtarlarının görevinde çok başarılı olduğunu ve bir erkekten daha iyi görevini yaptığını dile getiriyor.

Mardin’de 699 muhtardan sadece 2’si kadın. Derik ilçesinin 79 muhtarından sadece Nebahat Durmaz kadın. Durmaz, köyü için birçok hizmet yapmış ve köylülerinin takdirini kazanmış durumda. Kendisiyle yapılan röportajda, köy yollarını yaptırdığını, su getirdiğini, çocuk parkı yaptırdığını, taziye evi açtığını ve yaşlı bir amcaya ev yaptırdığını belirtmiş. Nebahat Durmaz, başarılı bir kadın muhtar olarak Derik ilçesinde önemli bir yer edinmiş durumda.

Kaynak: yuksekovahalkinsesigazetesi.com

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
40 Yıldır Muhtarlık Yapan Kadın: Kuma Olmak İstemem!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!