6 asırlık hamam sahibinden satılıktır

Sahibinden satılık 6 asırlık hamam
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Manisa’nın Şehzadeler ilçesine bağlı Göktaşlı Mahallesi Murat Caddesi üzerinde bulunan tarihi Alaca Hamamı, 15. yüzyılın ortalarında II. Murad’ın Şarapdarı Hamza Bey tarafından, padişahın Manisa ziyareti onuruna yaptırıldığı düşünülüyor. II. Murad’ın tahtı Fatih Sultan Mehmet’e bırakması sonrası hamamın II. Murad’a hizmet verdiği söyleniyor.

Daha sonraları özel mülk statüsünde bulunan tarihi hamam, 5 yıl önce hizmet vermeyi bıraktı. Restorasyon gerektirmesi ve yüksek masraflar nedeniyle hamam çürümeye yüz tuttu. Tavanlarda göçmeler meydana geldi, içerisinde yıkılmalar başladı ve elektrik tesisatları, kapı ve pencereleri çalındı.

Hamam mirasçılarından Salih Etker, hamamın kendilerinden satın alınarak restorasyon yapılmasını ve Manisa’ya yeniden hizmet vermesini istiyor. Ancak yaptıkları başvurular sonuçsuz kaldı.

Salih Etker, Alaca Hamam’ın kendilerine büyüklerinden miras kaldığını belirterek, Osmanlı dönemine dayanan bir tarihçesi olduğunu ve babasının bir arkadaşıyla ortak olarak 1960’lı yıllarda satın aldığını söyledi.

Restorasyon için başvurduklarında şahıs mülkü olduğu için herhangi bir destek alamadıklarını ve belediye ve benzeri kurumlardan olumsuz cevaplar aldıklarını dile getirdi. Manisa Valiliği tarafından şahıs mülklerine taşınmaz kültür varlığı olduğu için bir ödenek olmadığını belirtti.

Kaynak: www.ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
6 asırlık hamam sahibinden satılıktır

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!