AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve AB Komisyonundan Srebrenitsa Soykırımı Açıklaması!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve AB Komisyonunun Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi, 29. yıl dönümünde Srebrenitsa Soykırımı hakkında ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada, 8 binden fazla erkek ve erkek çocuğunun sistematik olarak öldürüldüğü vurgulandı ve soykırımın modern Avrupa tarihinin en karanlık anlarından biri olduğu belirtildi.

Liderlerin ayrıştırıcı söylemleri reddetmesi ve hakikat, adalet, güven ve diyalogla hareket etmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Geçmişin yaralarının iyileştirilmesi için tarihi gerçeklerin kabul edilmesi, kurbanların onurlandırılması ve hatırlanması, kayıp olanların kimliklerinin tespit edilmesi ve faillerin adalet önünde hesap vermesi gerektiği ifade edildi.

Ayrıca, soykırımın neden olduğu nefretin köklerine yüzleşmenin önemine vurgu yapılarak uzlaşmayı sağlayacak köprülerin birlikte inşa edilmesi gerektiği belirtildi. Ayrıca soykırımı inkar edenlere ve tarihi değiştirmeye çalışanlara karşı kararlı bir duruş sergilenmesi gerektiği ifade edildi.

Açıklamada, AB Konseyinin Bosna Hersek ile martta katılım müzakerelerini başlatma kararı aldığı ve bu kararın ülke için önemli bir fırsat olduğu vurgulandı. Bu kararın Bosna Hersek halkı için demokrasiyi, refahı ve güvenliği arttıracağı ve ülkeyi AB üyeliğine yaklaştıracak reformların yapılmasında önemli bir adım olacağı belirtildi.

Sonuç olarak, Srebrenitsa Soykırımı’nın yıldönümü vesilesiyle AB yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, soykırımın unutulmaması ve tarihi gerçeklerin kabul edilmesi, kurbanların anılması ve faillerin adalet karşısına çıkarılması gerektiği vurgulandı. Ayrıca bölgede yaşanan trajediden ders çıkararak uzlaşma ve barış için çaba harcanması gerektiği belirtildi.

Kaynak: ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve AB Komisyonundan Srebrenitsa Soykırımı Açıklaması!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!