ABD Başkanı Joe Biden, Çin Çeliği ve Alüminyuma Yönelik Gümrük Vergilerini Üç Katına Çıkarmayı Planlıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Başkanı Joe Biden, Çin çeliği ve alüminyuma yönelik gümrük vergilerinin üç katına çıkarılması çağrısında bulundu. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, Amerikan yapımı çeliğin ülkenin ekonomik ve ulusal güvenliği açısından kritik öneme sahip olduğu vurgulandı. Biden yönetimi, Amerikan çeliği ve imalatına önceki yönetimle keskin bir tezat oluşturan tarihi yatırımlar yapmıştır. ABD’nin Çin’e karşı verdiği ticaret açığı son on yılın en düşük seviyesine düşmüştür.

Açıklamada, çelik ve alüminyum endüstrilerinde çalışan Amerikalı işçilerin Çin’in çelik ve alüminyum ihracatından kaynaklanan zorluklarla karşı karşıya olduğu belirtildi. Çin’in aşırı kapasite ve piyasa dışı yatırımlarının, ABD ürünlerini daha yüksek karbon emisyonlarıyla üretilen düşük fiyatlı alternatiflerle rekabete zorladığı ifade edildi. Çelik, ticari nakliye gemilerinden, ABD donanma gemilerine kadar yerli gemi inşa endüstrisi için kritik bir girdi olarak önemli bir rol oynamaktadır.

Biden yönetimi, Çin’in “adil olmayan” ticaret uygulamalarının küresel gemi inşa pazarını bozduğu ve rekabete zarar verdiği endişelerinin farkında olduğunu belirtti. Bu nedenle 5 işçi sendikasının Çin’in denizcilik, lojistik ve gemi inşa sektörlerindeki eylemleri hakkında ABD Ticaret Temsilciliği’ne sunduğu dilekçe üzerine bir soruşturma başlatılmıştır.

Açıklamada, Biden’ın USTR’yi Çin çeliği ve alüminyuma yönelik mevcut tarife oranını üç katına çıkarmayı değerlendirmeye çağırdığı ve belirli ürünlere ilişkin mevcut ortalama tarife oranının yüzde 7,5 olduğu hatırlatıldı. Ayrıca, USTR’nin Çin’in gemi inşası, denizcilik ve lojistik sektörlerindeki “adil olmayan” uygulamalarına ilişkin bir soruşturma başlattığı belirtildi.

ABD Ticaret Bakanlığı ise kurallara uymayan ve piyasayı ucuz ürünlerle dolduran ülkeler ile ithalatçılara karşı harekete geçeceğini duyurdu. Biden’ın, Çin ve diğer ülkelerin Meksika’dan ABD’ye ithal edilen çelik ve alüminyuma yönelik gümrük vergilerinden kaçınmasını önlemek için üst düzey ekibini Meksika ile ortak çalışmaya yönlendirdiği ifade edildi.

Kaynak: ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
ABD Başkanı Joe Biden, Çin Çeliği ve Alüminyuma Yönelik Gümrük Vergilerini Üç Katına Çıkarmayı Planlıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!