ABD, Eski Guatemala Devlet Başkanına Girişi Yasakladı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Dışişleri Bakanlığı, eski Guatemala Devlet Başkanı Alejandro Giammattei’nin ABD’ye girişini üç gün sonra yasakladı. Bu karar, Biden yönetiminin eleştirilerinin odağında olan Giammattei’ye yönelik sürpriz bir adım olarak kabul edildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Giammattei’nin Guatemala Devlet Başkanı olarak görev yaptığı süre boyunca rüşvet kabul ettiğine dair güvenilir bilgilere sahip olduklarını belirtti. Ayrıca Giammattei’nin hukukun üstünlüğüne ve hükümetin şeffaflığına zarar veren eylemlere giriştiği iddialarını da dile getirdi.

ABD’nin Guatemala’da ve Batı Yarım Küre’de şeffaflığı ve yönetişimi güçlendirme kararlılığını sürdürdüğü ve bu konuda engel oluşturabilecek kişilere hesap sormak için bütün araçları kullanacağı bildirildi. Giammattei’nin adı görev süresi boyunca sık sık yolsuzluk iddialarıyla gündeme gelmiş olsa da bu iddialarla ilgili olarak henüz bir soruşturma yapılmadığı belirtiliyor.

Bu kararın yanı sıra ABD, Guatemala’da demokrasiyi baltalamakla suçlanan yüzlerce yetkiliye ve vatandaşa yaptırım uygulamıştı. Giammattei’nin görev süresi boyunca adı yolsuzluk iddialarıyla anılırken, ülkede 20 Ağustos 2023’te yapılan devlet başkanlığı seçimini kazanan Bernardo Arevalo, ancak 14 Ocak’ta göreve başlayabilmişti.

Giammattei’nin görev süresinin sona ermesinin ardından ABD’nin aldığı bu karar, Guatemala’da yaşanan yolsuzluk ve yönetimle ilgili konularda uluslararası baskının arttığını gösteriyor. Bu durum, ülkede siyasi ve idari reformların önündeki engellerle ilgili uluslararası toplumun endişelerini yansıtıyor.

Kaynak: ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
ABD, Eski Guatemala Devlet Başkanına Girişi Yasakladı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!