ABD: Husilerin denetimindeki bölgeden fırlatılan füze, konteyner gemisine çarptı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD, Yemen’de Husilerin kontrolündeki bölgeden atılan balistik füzenin, konteyner gemisini vurduğunu açıkladı. CENTCOM’dan saldırıyla ilgili yapılan açıklamada, füzenin ABD’ye ait ‘Gibraltar Eagle’ konteyner gemisini vurduğu belirtildi. Ayrıca, ABD güçlerinin daha erken saatlerde Kızıldeniz’e yönelik bir balistik füze atıldığını tespit ettiği ve füzenin başarısız olduğu açıklandı, bu durumda yaralanan ya da hasar gören olmadı.

Husiler, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki göstererek 31 Ekim’den bu yana Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu iddia ettikleri ticari gemilere el koymaya ve saldırılar düzenlemeye başladı. ABD güçleri Husiler tarafından atılan füzeleri ve kamikaze dronları düşürdü. Husilerin eylemleri sonucunda çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz’deki seferlerini durdurdu. Bunun üzerine ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiğini belirterek, Husi güçlerine karşı “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu “deniz görev gücü” oluşturulduğunu duyurdu.

Kızıldeniz’de 31 Aralık’ta İsrail ile bağlantılı bir gemiyi ele geçirmeye çalışan Husilere ait 3 sürat teknesi ABD helikopterleri tarafından ateş altına alındı. 10 Ocak’ta Husiler, Kızıldeniz’de ABD’ye ait bir geminin füze ve kamikaze dronlarla hedef alındığını duyurdu. Bu gelişmelerin ardından, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, ABD ve Japonya’nın sunduğu kararı kabul ederek Husilerin Kızıldeniz’deki saldırılarının acilen sonlandırılmasını talep etti. Süveyş Kanalı üzerinden yaklaşık yüzde 12’si küresel ticaretin yapıldığını göz önünde bulundurarak, ABD’nin bölgedeki gerginliği sonlandırmak için uluslararası iş birliği çağrısına destek bekleniyor.

Kaynak: ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
ABD: Husilerin denetimindeki bölgeden fırlatılan füze, konteyner gemisine çarptı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!