ABD, İsrail’in Sivilleri Hedef Almasını Kınadı: “Çok Endişe Verici Durum”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, Gazze Şeridi’ndeki Şifa Hastanesi’nde çok sayıda sivilin İsrail ordusu tarafından öldürüldüğü yönündeki görüntülerin “çok endişe verici” olduğunu belirtti. Sözcü Jean-Pierre, Hamas üyelerinin hastane içinde sivillerin arasına karıştığını savunarak, İsrail’in sivil kayıplarını azaltma yükümlülüğü olduğunu vurguladı. İsrail’in Gazze’den geri çekilmesinin ardından Şifa Hastanesi’ndeki durumu değerlendiren Jean-Pierre, masum insanların çatışmaların içine çekilmemesi gerektiğini ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller ise konuyla ilgili olarak Hamas’ı suçladı ve Hamas üyelerinin hastanedeki sivillerin arasında bulunmaması gerektiğini söyledi. Miller, İsrail’in hastane çevresini kuşatmasının tek sebebinin bu olduğunu belirtti. Bir gazetecinin İsrail ordusunun hastanedeki binaları neden yaktığı sorusuna ise Miller, bu konuda bir görüş bildirmedi ve farklı anlatımlar olduğunu ifade etti.

İsrail ordusunun Şifa Hastanesi’nden çekildiği açıklamasının ardından, 200’den fazla Filistinlinin öldürüldüğü, 900’den fazla kişinin ise alıkonulduğu ortaya çıktı. Görgü tanıkları, İsrail askerlerinin hastaneden çekilmeden önce binaları yaktığını, cerrahi bina dahil olmak üzere birçok yapıyı tahrip ettiğini ve tıbbi malzemeleri imha ettiğini belirtti. Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarda ise binlerce kişinin öldüğü, yaralandığı ve enkaz altında kalanların olduğu aktarıldı.

Şifa Hastanesi’nin tamamen kullanılamaz hale getirildiği belirtilirken, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında çoğunluğu çocuk ve kadın olmak üzere binlerce Filistinli öldü, onlarca bin kişi yaralandı. Sivil altyapının hedef alınması ve hastane ile eğitim kurumlarının tahrip edilmesi uluslararası toplumda tepkilere yol açtı. Jean-Pierre ve Miller, İsrail’in sivil kayıplarından kaçınması gerektiğini vurgulayarak, taraflara çatışmaların sivilleri hedef almaması konusunda çağrıda bulundu. Bu kritik süreçte sivil kayıpların en aza indirilmesi için uluslararası toplumun girişimlerde bulunması bekleniyor.

Kaynak: ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
ABD, İsrail’in Sivilleri Hedef Almasını Kınadı: “Çok Endişe Verici Durum”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!