ABD, Serbest Ticaret Anlaşması Olmayan Ülkelere LNG İhracatını Bekletiyor: İşte Detaylar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Enerji Bakanlığının LNG İhracat İzinleri Geçici Olarak Durduruldu

Washington DC’den yapılan açıklamada, ABD Enerji Bakanlığının LNG ihracat izinlerini teyit etmek için kullandığı mevcut analizlerin artık potansiyel enerji maliyeti artışları veya sera gazı emisyonlarının etkisine ilişkin son değerlendirmeler gibi konuları yeterince hesaba katmadığı belirtildi. Bu nedenle, Biden yönetiminin serbest ticaret anlaşması olmayan ülkelere LNG ihracatına ilişkin bekleyen onayları geçici olarak durdurduğu bildirildi.

ABD’nin halihazırda dünyanın bir numaralı LNG ihracatçısı konumunda bulunduğu ve ülkenin LNG ihracatının 10 yılda 2 katına çıkarılmasının hedeflendiği belirtilen açıklamada, kararın ABD’nin müttefiklerine LNG tedarik etme kabiliyetini kısa vadede etkilemeyeceği kaydedildi. Ayrıca, ABD’nin LNG ihracatının yaklaşık yarısının geçen yıl Avrupa’ya yapıldığı anımsatıldı.

ABD Başkanı Biden da konuya ilişkin yazılı açıklamasında, “Bu süreçte LNG ihracatının enerji maliyetlerine, Amerika’nın enerji güvenliğine ve çevremize olan etkilerini derinlemesine inceleyeceğiz.” ifadelerini kullandı. Ayrıca ABD Enerji Bakanlığından yapılan açıklamada da “Serbest Ticaret Anlaşması olmayan ülkelere yönelik ek LNG ihracat izni taleplerinin, kamu yararına olup olmadığına ilişkin analizlerde kullanılan değerlendirmelerin güncellenmesine” yönelik sürecin başlatılacağı bildirildi.

Kararın ABD’nin Avrupa ve Asya’daki müttefikleri ile halihazırda izin verilen diğer alıcılara tedariki etkilemeyeceği vurgulandı. Ancak, iklim aktivistleri, yeni LNG projelerinin kirlilik nedeniyle yerel topluluklara zarar verebileceğini, küresel olarak fosil yakıtlara bağımlılığı onlarca yıl boyunca değiştirilemez hale getirebileceğini ve yanan gazlar ile güçlü sera gazı metanının sızıntısından kaynaklanan emisyonlar yüzünden endişelerini dile getirmekteler. Bu durum, enerji maliyetlerine ve yerel çevreye karşı olabilecek zararları ele alma potansiyelini de gündeme getirmektedir.

Kaynak: ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
ABD, Serbest Ticaret Anlaşması Olmayan Ülkelere LNG İhracatını Bekletiyor: İşte Detaylar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!