ABD, Yunanistan’a F-35 Savaş Uçaklarını Satmayı Kabul Etti: İşte Detaylar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı’nın (DSCA) yazılı açıklamasında, Yunanistan’a 40 adet F-35 savaş uçağı ve ekipmanlarının satışına ilişkin bilgilendirme yapıldı. ABD Dışişleri Bakanlığı Kongreye resmi tebligat göndererek satışın onaylandığını bildirdi. Bu satışın Yunanistan’ın hava kuvvetlerini modernleştirmesine, savunma kapasitesini geliştirmesine ve NATO misyonlarına katkıda bulunmasına yardımcı olacağı belirtildi.

Yunan Hava Kuvvetleri’nin eskiyen uçakları olan F-4 ve Mirage 2000’leri değiştirecek olan F-35’ler sayesinde Yunanistan’ın savunma kapasitesi artacak. Yaklaşık 8,6 milyar doları bulacak olan bu satışın tamamlanabilmesi için ABD Kongresi’nden itiraz gelmemesi gerekiyor. Satışı değerlendirmek için Kongre’nin 15 günlük yasal süresi bulunuyor. Bu süreçte herhangi bir itiraz olmazsa satış resmen gerçekleşecek.

Yabancı ülkelere silah satışı konusunda Senato Dış İlişkiler Komitesi ile Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nin de değerlendirme ve itiraz hakkı bulunuyor. ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye de 40 adet F-16 savaş uçağının satışı ve mevcut F-16’ların modernizasyonu konusunda Kongreye resmi bildirimde bulunmuştu. Yunanistan’ın Şubat 2022’de yaptığı F-35 alımı başvurusuna uzun süredir cevap bekliyordu. Bu satış, bölgesel güvenliğin korunması için NATO misyonlarına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Kaynak: ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
ABD, Yunanistan’a F-35 Savaş Uçaklarını Satmayı Kabul Etti: İşte Detaylar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!