ABD’de İlk İnsan Kuş Gribi Vakası! İneklerden İnsana Bulaştı mı?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’nin Teksas eyaletinde insanlarda kuş gribi vakası tespit edildi. Geçmişte ineklerde görülen vakalardan bulaştığı açıklandı. Teksas Eyalet Sağlık Hizmetleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, kuş gribi vakasıyla ilgili bilgi verildi. İneklerde tespit edilen kuş gribi vakalarının insanlara bulaşma riskinin düşük olduğu belirtildi; ancak temasın ardından hasta olan kişilerin sayısının arttığı bildirildi. Uzmanlar, genel halk için enfeksiyon riskinin düşük olduğuna inanıyor; ancak kuş gribi A(H5N1) olan hayvanlarla temas eden kişilerde enfeksiyon riskinin daha yüksek olduğunu vurguluyor.

Teksas ve Kansas eyaletlerinde geçtiğimiz haftalarda ineklerde kuş gribi vakaları tespit edilmişti. Yapılan açıklamalarla birlikte, insanlara bulaşma riskinin düşük olduğu ve virüsün pozitif çıkan ineklerin karantina altına alındığı belirtilmişti. Teksas Eyalet Sağlık Hizmetleri Bakanlığı, insanlarda kuş gribi vakası tespit edildiğini duyurarak, ilk vakayı bildirdi. Hastanın, kuş gribi virüsü taşıyan ineklerle temas etmesinin ardından hastalandığı açıklandı. Bu vakanın ABD’de tanımlanan ikinci insan kuş gribi vakası olduğu ifade edildi.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC), 2022 yılında ülkede ilk olarak Kolorado eyaletinde kuş gribi vakası tespit edildiğini belirtti. CDC, A(H5N1) virüsü taşıyan ikinci kişinin ise Teksas’ta olduğunu açıkladı. Kuş gribi virüslerinin insanlarda nadir görüldüğü ancak dünya genelinde bazı vakaların raporlandığı biliniyor. H5N1 virüslerinden kaynaklanan insan hastalıkları hafif semptomlardan ölümcül zatürre gibi ciddi hastalıklara kadar farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle, hastalığın yayılmasını önlemek için gerekli önlemlerin alınması gerektiği vurgulanıyor.

Kaynak: www.ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
ABD’de İlk İnsan Kuş Gribi Vakası! İneklerden İnsana Bulaştı mı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!