ABD’de Kişisel Gelirler ve Tüketim Harcamaları Artıyor: Detaylar Haberde!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aralık 2023 dönemine ait ABD kişisel gelir ve tüketim harcamaları verileri Ticaret Bakanlığı tarafından açıklandı. Verilere göre, geçen yıl aralıkta kişisel gelirler bir önceki aya kıyasla yüzde 0,3 artış gösterdi. Bu artış, piyasa beklentilerine paralel gerçekleşti ve geçen yıl kasımda yüzde 0,4 artmıştı.

Kişisel tüketim harcamaları da geçen yılın son ayında aylık bazda yüzde 0,7 arttı. Piyasa beklentileri bu artışın yüzde 0,4 olacağı yönündeydi. Ayrıca kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi geçen yıl aralıkta aylık bazda yüzde 0,2 ve yıllık bazda yüzde 2,6 arttı. Bu artışlar da piyasa beklentileri doğrultusunda gerçekleşti.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyon göstergesi olan çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi de belirlenen dönemde aylık bazda yüzde 0,2 ve yıllık bazda yüzde 2,9 arttı. Ancak, endeks yıllık bazda beklentilerin altında kalarak Mart 2021’den bu yana en düşük artışını kaydetti. Analistler, Fed’in enflasyon göstergesi olan çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki yavaşlamanın bankanın bu yıl faiz oranlarını indirmeye başlamasına olanak tanıyabileceğini belirtti. Sonuç olarak, ABD’de kişisel gelirler ve tüketim harcamaları verileri piyasa beklentileri doğrultusunda artış gösterdi ve analistler gelecek hareketlerin bu verilere bağlı olabileceğini düşünüyor.

Kaynak: www.ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
ABD’de Kişisel Gelirler ve Tüketim Harcamaları Artıyor: Detaylar Haberde!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!