Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius’tan Alman Ordusunda Yapısal Reform: Yeni Bir Dönem Başlıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Alman Silahlı Kuvvetlerinin yapısal reform yapma kararı aldığını Berlin’de düzenlediği basın toplantısında duyurdu. Pistorius, bu kararın yaklaşık 5 ay önce verilen çalışma talimatının sonucunda alındığını belirtti ve ordunun acil durumda, savunma durumunda ve savaş durumunda en etkili şekilde konumlanması için yeniden yapılandırılacağını açıkladı.

Yapılanma sürecinde Alman Silahlı Kuvvetlerinin ortak “Harekat Komutanlığı” ve “Destek Komutanlığına” sahip olacağını vurgulayan Pistorius, operasyonel yönetim ve planlamanın tek elden yapılması ile kararların hızlı bir şekilde alınacağını belirtti. Yeni birimler arasına Siber ve Enformasyon Alan Gücü’nün de (CIR) ekleneceğini söyleyen Pistorius, bu gücün siber saldırılara karşı önlem alırken aynı zamanda hibrit tehditlere karşı da mücadele edeceğini açıkladı.

Alman ordusunun lojistik, tıbbi hizmet, nükleer, kimyasal ve biyolojik silahlara karşı savunma, sivil-asker ilişkisi ve askeri birimler arasında işbirliği alanlarında rol alacak olan “Destek Komutanlığı” da yeniden yapılanma sürecinde yer alacak. Pistorius, bu reformlar kapsamında zorunlu askerlik hizmetinin tekrar uygulanabileceğini ve çeşitli seçeneklerin incelendiğini söyledi.

Alman Savunma Bakanı, Alman Silahlı Kuvvetlerine 6 ay zaman vererek yapılan reformların hayata geçirilmesini istedi. Pistorius, Avrupa’daki artan tehditler karşısında ülkenin ve müttefiklerinin savunulmasının önemine değinerek, Alman ordusunun bu reformlarla geleceğe hazır hale getirileceğini dile getirdi.

Almanya’da 181 bin askerin bulunduğunu ve hükümetin 2031’e kadar bu sayıyı 203 bine çıkarmayı hedeflediğini belirten Pistorius, yaşlanan nüfus ve nitelikli iş gücü eksikliği nedeniyle askerlik yapacak personele bulmakta zorluk yaşandığını ve hedeflenen sayıya ulaşmanın zor olabileceğini ifade etti. Zorunlu askerliğin kaldırılmasını daha önce “hata” olarak niteleyen Pistorius, bunun yeniden uygulanmasının çabucak gerçekleşmeyeceğini söylemişti.

Kaynak: ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius’tan Alman Ordusunda Yapısal Reform: Yeni Bir Dönem Başlıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!