Asgari ücret için ikinci toplantıda beklenen gelişmeler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni asgari ücret rakamının belirlenmesi sürecinde 11 Aralık’ta yapılan ilk toplantının ardından takvim oluşturularak çalışmalar paylaşıldı. Toplantıda işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan 5 kişilik heyetler yer aldı. Bakan Işıkhan, asgari ücretin enflasyona ezdirilmeyeceğini vurgulayarak, 2024 yılı asgari ücret miktarının ekonomiyi büyütecek, enflasyonla mücadele edecek ve istihdamı koruyacak şekilde belirleneceğini ifade etti. Türk-İş Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar, asgari ücretin en başta çalışanların geçim şartlarını göz önünde bulunduracak şekilde belirlenmesi gerektiğini yineledi.

Komisyonun ikinci toplantısı 18 Aralık Pazartesi günü gerçekleşecek. Toplantıda işçi, işveren ve hükümet temsilcileri enflasyon, alım gücü, istihdam gibi ekonomik veri ve raporları sunarak, ara zam rakamına dair pazarlık gerçekleştirecek. Olası zam oranlarına göre asgari ücretin net ve brüt rakamları da paylaşıldı. Yüzde 35’lik zamda asgari ücret 15 bin 392 lira olacakken, yüzde 55’lik zamda 17 bin 673 lira olacak.

Asgari ücret halen 11 bin 402 lira olarak uygulanıyor ve zam oranının aralık sonuna kadar belirlenmesi gerekiyor. Sürecin sonucunda ise asgari ücret rakamının belirlenmesi bekleniyor. Bu rakam 7 milyondan fazla çalışanı ve toplumun tamamını ilgilendirmesi sebebiyle, süreç yakından takip ediliyor. Ayrıca, toplantıda sosyal diyalog ön plana çıkmış ve işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin mutabakatıyla asgari ücretin tespit edilmesi hedeflenmiştir. Bu süreçte tarafların beklentileri ve önerileri de dikkate alınarak, sürecin adil bir şekilde yürütülmesi amaçlanmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Asgari ücret için ikinci toplantıda beklenen gelişmeler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!