Avrupa’da Turistlerin Ödediği Yeni Turizm Vergileri!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa’da turizm vergileri konusunda değişiklikler meydana geliyor. Avrupa ülkelerinde genellikle konaklama ücretlerine dahil edilen bu vergi, söz konusu şehirde kaç gün kalınacağına, şehrin popülerliğine, sezona ve otel kalitesine göre değişkenlik gösterebiliyor. Yeni yılla beraber , Hollanda’dan İspanya’ya kadar, gözde turistik destinasyonlar, yeni turizm vergileri uygulamaya koydu veya mevcut vergilere düzenleme getirdi.

Turizm vergileriyle hem turist yoğunluğunun önüne geçmek hem şehrin altyapı ve temizlik gibi ihtiyaçlarını iyileştirmek hem de Kovid-19 salgınının neden olduğu ekonomik etkileri azaltmak amaçlanıyor. Fransa ve Hollanda’da turizm vergilerine zam yapıldı. Hollanda’da otel odası fiyatının yüzde 7’sine tekabül eden turizm vergisi yüzde 12,5’e yükseltildi. Ücret belirli şartlar altında yüzde 50 artırıldı.

Venedik, İtalya’nın en popüler turistik destinasyonlarından biri olarak dikkat çekiyor. Ancak günübirlik ziyaretçi akınına bir çözüm bulabilmek adına şehir yönetimi, günübirlik gelen turistlerden 5 avro ücret alınmasına karar verdi. Bu adımın amacı, kentteki kalabalığı azaltmak, daha uzun süreli ziyaretleri teşvik etmek ve bölge sakinlerinin yaşam kalitesini iyileştirmek. Şehirde yaşayanlar, işe gidip gelenler, öğrenciler ve 14 yaş altındakiler ve geceyi şehirde geçiren turistler, söz konusu ücretten muaf tutuldu.

Özellikle yaz sezonunda milyonlarca turisti ağırlayan İspanya’nın çeşitli kentleri için yeni turizm vergileri duyuruldu. Valencia kentinde turistlere gecelik 0,50 avro ile 2 avro arasında değişecek turizm vergisi getirilirken, elde edilecek gelir kentte sürdürülebilir turizmin geliştirilmesi ve kent sakinlerine daha uygun fiyatlı konut sağlanması için kullanılacak. Başkent Madrid’de ise bu yıl turist yoğunluğuyla mücadele etmek için turizm vergisi getirilmesi gündemde.

Portekiz’in popüler tatil destinasyonlarından Olhao ve Faro kentleri de turistlerden gecelik 2 avro ücret almayı planlıyor. Benzer şekilde ülkedeki diğer kentlerde de turizm vergisi uygulanacak. Bu ücretten 16 yaşından küçükler ve 7 geceden fazla konaklayan turistler muaf tutulacak.

Konaklama hizmetine dahil edilen turizm vergisine sahip diğer Avrupa ülkeleri arasında Belçika, Avusturya, Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Almanya, Yunanistan, Macaristan ve Slovenya bulunuyor. Almanya’da özellikle Frankfurt, Hamburg ve başkent Berlin gibi popüler şehirlerde “kültür vergisi” ve “yatak vergisi” uygulanırken, bu ücret, otel faturasının yaklaşık yüzde 5’ine denk geliyor. Bu ülkelerde de turizme katkı sağlamak ve şehir altyapısını iyileştirmek adına vergi uygulaması devam ediyor.

Kaynak: www.ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Avrupa’da Turistlerin Ödediği Yeni Turizm Vergileri!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!