Bağımsız Denetim Yönetmeliğinde Yapılan Değişiklik Yürürlüğe Girdi, İşletmeleri Etkileyecek Önemli Ayrıntılar!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bağımsız Denetim Yönetmeliğinde Değişiklik Yayımlandı

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından hazırlanan ve Resmi Gazete’de yayımlanan Bağımsız Denetim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yürürlüğe girdi. Artık denetim kuruluşları ve denetim üstlenen bağımsız denetçiler, faaliyetlerini Kurumun belirlediği asgari şartları karşılayan bir kalite yönetim sistemi çerçevesinde yürütecekler.

Yapılan inceleme ve denetimler sonucunda, denetim çalışmaları ve faaliyetleriyle ilgili mevzuata aykırı hareket edenler tespit edildiği takdirde, bu kişilere Kurul kararıyla uyarı, faaliyetin kısıtlanması, faaliyet izninin askıya alınması ve faaliyet izninin iptali gibi yaptırımlar uygulanacak. Bu işlemler elektronik ortamda tutulan sicile kaydedilerek kamuoyuna duyurulacak.

Finansal Raporlama İçin Büyük İşletme Hadlerinde Değişiklik Yapıldı

660 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 9’uncu maddesi uyarınca büyük ve orta boy işletmeler için finansal raporlama standardı (BOBİ FRS) belirlenirken “önce küçükleri düşün” yaklaşımı gözetildi. Ancak orta büyüklükteki işletmelerin asgari maliyetlerle finansal tablolarını hazırlamaları için BOBİ FRS’te yer alan “büyük işletme” hadlerinde değişiklik yapıldı.

Buna göre, büyük işletme hadleri “aktif toplamı 400 milyon ve üstü Türk lirası” ile “yıllık net satış hasılatı 800 milyon ve üstü Türk lirası” olarak belirlendi. Önceki uygulamada ise hadler “aktif toplamı 200 milyon ve üstü Türk lirası” ve “yıllık net satış hasılatı 400 milyon ve üstü Türk lirası” şeklindeydi.

Bu değişiklikler 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak ve hesap dönemleri bu tarihten sonrasında başlayacak şekilde uygulanacak. Bu düzenlemelerin iş dünyasında nasıl bir etki yaratacağı ve işletmelerin raporlama süreçlerinde ne gibi değişikliklere gitmeleri gerekeceği merak konusu.

Kaynak: www.ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Bağımsız Denetim Yönetmeliğinde Yapılan Değişiklik Yürürlüğe Girdi, İşletmeleri Etkileyecek Önemli Ayrıntılar!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!