Biden Yönetimi Yemen Politikasını Değiştirdi: ‘Yabancı Terörist’ Tanımı Neden Kaldırıldı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Yemen’deki insani yardımların engellenmemesi amacıyla “yabancı terör örgütü” tanımını kaldırdı. Bu tanım, Amerikalıların ve ABD’li kişi ve kuruluşların Husilere yardım etmelerini yasaklıyordu. Ancak Blinken’in bu kararı, muhafazakar milletvekilleri tarafından eleştirilirken, yardım kuruluşları da endişelerini dile getirdi.

Blinken’in aldığı karar, Yemen’deki insani krizin daha da kötüleşmesinden endişe eden yardım kuruluşlarını endişelendirdi. Oxfam Amerika isimli yardım kuruluşundan Scott Paul, bu kararın Yemenliler için belirsizlik ve tehdit seviyesini artırabileceğini belirtirken, Biden yönetiminin daha fazla insani yardım sağlaması çağrısında bulundu.

Ancak Blinken’in kararı, Husilere yeniden uygulanacak “küresel teröristler” tanımını içermiyor. Bu da maddi destek sağlama yaptırımlarının ve seyahat yasaklarının devam edeceği anlamına geliyor. Yardım kuruluşları, Biden yönetimini Yemenlilerin hayatlarına öncelik vermeye çağırarak, kararın Yemen’deki insani krizi daha da kötüleştirebileceği uyarısında bulunuyor.

Kaynak: ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Biden Yönetimi Yemen Politikasını Değiştirdi: ‘Yabancı Terörist’ Tanımı Neden Kaldırıldı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!