BM Genel Kurulu’nda Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü Töreni: Guterres’ten İçleri Titreten Açıklamalar ve Francis’ten Çarpıcı Mesajlar!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BM Genel Kurulu’nda Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü vesilesiyle düzenlenen tören bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Genel Sekreter Antonio Guterres, yaptığı konuşmada Holokost kurbanlarını anarken Yahudi karşıtlığının sadece Nazilerle başlamadığını ve onların yenilgisiyle de sonlanmadığını dile getirdi. Ayrıca Holokost’un ardından ayrımcılık, ihraç etme ve katliamın uzun yıllar sürdüğünü ifade etti. Guterres, günümüzde yaygınlaşan nefret söyleminin alarm verici düzeyde olduğunu belirtirken, “Doğruyu savunmak hepimizin görevi. İnsanlığımızı korumak da. Birlikte özellikle sanal ortamdaki yalan ve nefretle mücadele etmeliyiz.” diye konuştu.

Başkalarını “şeytanileştirmek” ya da farklılığı reddetmenin herkes için tehlike teşkil etiğini kaydeden Guterres, 7 Ekim’in ardından Yahudi karşıtlığı ve İslamofobi’yle mücadelenin daha büyük önem taşıdığını ifade etti. Guterres, “Ayrımcılık karşısında hiçbir zaman sessiz olmayalım ve hoşgörüsüzlüğe tahammül etmeyelim.” mesajını verdi. BM 78. Genel Kurul Başkanı Dennis Francis ise video mesajında, “Bugün ve her gün ‘bir daha asla’ demekten daha fazlasını yapmalıyız. Günlük hayatımızı bu söylem çerçevesinde yaşamalıyız.” dedi. Holokost’un nefret, ırkçılık, önyargı ve hoşgörüsüzlüğe karşı sürekli olarak tetikte kalınması gerektiğinin bir hatırlatması olduğunu ifade eden Francis, ortak bir gelecek için birlikte çalışılması gerektiğini kaydetti. Francis, “Artık onurlu bir şekilde ve herkesin birbirine saygı duyarak birlikte yaşamayı öğrenmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
BM Genel Kurulu’nda Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü Töreni: Guterres’ten İçleri Titreten Açıklamalar ve Francis’ten Çarpıcı Mesajlar!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!