CHP Milletvekili Orhan Sarıbal: “Beslenme yaşam hakkından sonra gelen en önemli hak!”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında beslenmenin yaşam hakkından sonra gelen en önemli haklardan biri olduğunu vurguladı. Sarıbal, et fiyatlarının anormal bir şekilde yükseldiğini belirterek, 25 kilogram etle bir çuval yem alınabileceğini, 1 litre sütle ise 1,5 kilogram yem alınabileceğini söyledi.

Sarıbal, ithalat politikalarıyla yüksek et fiyatı sorununun çözülemeyeceğini ifade etti. 2009-2010 yıllarından bu yana 14 yıllık bir süreçte Türkiye’nin sadece canlı hayvan ve ete 11 milyar doların üzerinde para ödediğini belirtti. Sarıbal ayrıca, Sakarya’da bir tır içerisinde 700 kilo at ve eşek eti ile İstanbul’da kesilmeyi bekleyen 3 atın kurtarıldığı haberlerine dikkat çekerek, bu koşullarda at eti ve eşek etinin tüketilmek zorunda kalındığını söyledi.

Et ürünlerine uygulanan yüzde 10 KDV’nin kaldırılması gerektiğini belirten Sarıbal, süt üreticilerinin hala zarar etmeye devam ettiğini dile getirdi. Süt üreticilerinin zarar etmesi durumunda Türkiye’nin et sorununu çözemeyeceğini vurgulayan Sarıbal, sağmal ineklerin sürü olarak kalması ve sayısının düşmemesi gerektiğini söyledi. Sarıbal, süt hayvanlarının sürekli kesime gönderildiğine dikkat çekerek, et sorununun çözümü için bu durumun değişmesi gerektiğini belirtti.

Son olarak Sarıbal, kırmızı etteki fiyat artışının devam ettiğini ifade ederek, et ürünlerindeki KDV’nin kaldırılması gerektiğini söyledi. CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, basın toplantısında beslenme hakkının önemine değinerek, Türkiye’nin et sorununa çözüm bulunması gerektiğini vurguladı.

Kaynak: www.ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
CHP Milletvekili Orhan Sarıbal: “Beslenme yaşam hakkından sonra gelen en önemli hak!”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!