ÇİN’E GELECEK İÇİN BÜYÜK FIRSAT: İÇ TALEP ARTIRMA TAVSİYESİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Çin’e iç talebi artırma tavsiyesinde bulundu. Georgieva, Çin’in ihracata dayalı büyüme stratejilerinden vazgeçip iç kaynaklara yönelmesi gerektiğini belirtti. Ülkenin ekonomisini daha çok iç tüketime yönlendirmesi gerektiğini ifade eden Georgieva, Çin’deki reformların devam etmesi gerektiğini vurgulayarak, özellikle emlak sektöründeki sorunların çözülmesinin tüketici güvenini yeniden inşa edeceğini söyledi.

Georgieva, Ukrayna’da devam eden savaşın bir insanlık trajedisi olduğunu ve savaşın sona ermesi gerektiğini söyledi. Ukrayna’ya sağlanan küresel destekten bahseden Georgieva, ülkenin bu yıl en az 42 milyar dolarlık bütçe desteğine ihtiyacı olduğunu belirtti.

Gazze’deki savaşın Orta Doğu ekonomisini olumsuz etkilediğini ifade eden Georgieva, Gazze ekonomisinin yüzde 80’den fazlasının zarar gördüğünü ve bölgedeki belirsizliğin büyüme tahminlerini düşürdüğünü açıkladı. Aynı zamanda Lübnan gibi diğer ülkelerin de savaştan etkilendiğini belirten Georgieva, bölgedeki ekonomik belirsizliğin çözülmesinin önemine dikkat çekti.

IMF Başkanı Georgieva, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimine gitmesi konusunda hala iyimser olduklarını söyledi. Georgieva, ABD’deki koşulların bu yıl içinde Fed’in faiz indirimi yapmasına olanak tanıyacağına inandıklarını belirtti. Georgieva, Fed’in faiz oranları konusunda doğru kararlar aldığını da vurguladı.

Bu açıklamaların yanı sıra Georgieva, Çin’in önümüzdeki dönemde büyüme stratejilerini gözden geçirmesi gerektiğini, Ukrayna’nın bütçe desteğine ihtiyacı olduğunu ve Gazze’deki savaşın Orta Doğu ekonomisine olumsuz etkilerinden bahsetti. Georgieva ayrıca Fed’in faiz indirimine gitme olasılığına ilişkin iyimserliklerini de dile getirdi.

Kaynak: www.ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
ÇİN’E GELECEK İÇİN BÜYÜK FIRSAT: İÇ TALEP ARTIRMA TAVSİYESİ

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!