DÜNYANIN EN TEHLİKELİ BAKTERİSİ: PSEUDOMONAS AERUGINOSA’nın Ölümcül Tehlikesi!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gram negatif bakterilerin en yaygın ve tehlikeli türlerinden biri olan Pseudomonas aeruginosa, Dünya Sağlık Örgütü’nün en tehlikeli patojenler listesinin başında yer alıyor. Bu bakteri, savunmaları aşarak steril alanlara bile sızabilme yeteneği ile biliniyor. Çoğumuz günlük hayatta mikroplarla karşılaşıyoruz ancak doğru koşullar altında bu bakteri kontrolsüz enfeksiyonlara neden olabiliyor.

Cambridge Üniversitesi’nden bilim insanları, dünyanın farklı yerlerinden insan, hayvan ve çevreden 10 bine yakın bakteri örneği toplayarak Pseudomonas aeruginosa ile bağlantılı 596 virüs türü arasında genetik bir soy ağacı oluşturdu. Araştırma sonucunda 21 virüs türünün hastalıklarla ilişkili olduğu belirlendi ve son 200 yılda hızla evrimleşen bu virüslerin tehlikeli enfeksiyonlara yol açabildiği ortaya çıktı.

Her yıl yaklaşık yarım milyon insan, bu bakteri nedeniyle ölüyor ve bu ölümlerin başlıca sebebi antibiyotiğe karşı direnç geliştirmiş olması olarak görülüyor. Pseudomonas aeruginosa, jet yakıtı ve saf suda bile hayatta kalabilen bir tür olup hastane koşullarında ölümcül enfeksiyonlara yol açabiliyor. Hastanede tedavi gören kistik fibrozis ve bronşektazi gibi hastalıkları olan kişiler bu bakteriye daha hassas bir durumda.

Bu bulgular, daha etkili tarama yöntemleri geliştirilmesi ve karantina önlemlerinin artırılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Pseudomonas aeruginosa’nın potansiyel tehlikeleri hakkında daha fazla araştırma yapılması ve bu bakteriye karşı daha etkin mücadele yöntemlerinin geliştirilmesi için bilim insanları harekete geçmeye devam ediyor. Bu bakteriyi kontrol altına almak ve enfeksiyonların yayılmasını durdurmak için süregelen çaba ve araştırmalar, insan sağlığını korumak adına büyük önem taşımaktadır.

Kaynak: www.ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
DÜNYANIN EN TEHLİKELİ BAKTERİSİ: PSEUDOMONAS AERUGINOSA’nın Ölümcül Tehlikesi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!