Emekli Öğreticiden El Hamra Sarayı’nın İşlemelerini Yapmak Gibi: Usta Ellerin Ahşap Şaheseri

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kastamonu El Sanatları Eğitim Merkezi’nde usta öğretici olarak görev yaptıktan sonra 2016’da emekli olan Çetin Küçük, evinin altındaki atölyede çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti. Ahşap işlemeleriyle tanınan Küçük, El Hamra Sarayı’ndaki bir işlemeyi beğenen ve fotoğrafını çeken Yasin Yener’in talebi üzerine yaklaşık 45 gün boyunca çizimler üzerinde çalıştıklarını ve ardından ahşaba geçerek işe koyulduklarını belirtti.

Küçük, çalışmalarını 4,5 aydır sürdürdüğünü ve bitmesine yaklaşık 1 ay daha olduğunu söyledi. “La galibe illallah” yazısıyla dönen çerçeveli eserde 24 adet oyma bulunduğunu ve bunun için en az 2 ay harcadığını ifade etti. Kendisine ait modeller olan Selçuklu yıldızını da esere eklediğini ve 15 yıllık sanat hayatında bu kadar uzun süren bir iş yapmadığını dile getirdi. Ayrıca, zor işçilik nedeniyle bazen gözlerinin yaşardığını ve eserin büyüklüğü nedeniyle yardım istemek zorunda kaldığını belirtti.

Atölyesinde yalnız çalıştığını ve eserin büyük olması nedeniyle çevirmek için yardım istediğini söyleyen Küçük, aynı zamanda zikrettiğini ve bu zikirle işe koyulduğunu ifade etti. “Bu yazıyı yazarken aynı zamanda zikrediyorum. Bu zikirle tokmak ve çekici vurduk. İnşallah asıldığı yere de bize de bir faydası olur” diyerek eserine olan inancını dile getirdi.

Kaynak: www.ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Emekli Öğreticiden El Hamra Sarayı’nın İşlemelerini Yapmak Gibi: Usta Ellerin Ahşap Şaheseri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!