Euro Bölgesi’nde ve AB’de İnşaat Üretimi Kasımda Geriledi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi ve Avrupa Birliği’nin kasım ayına ait mevsimsellikten arındırılmış inşaat üretim verilerini yayınladı. Buna göre, Euro Bölgesi’nde inşaat üretimi, ekim ayına kıyasla yüzde 1, önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2,2 azaldı. AB’de ise inşaat üretimi, kasımda önceki aya kıyasla yüzde 1 azalırken, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,1 geriledi.

Kasımda AB ülkeleri arasında inşaat üretiminde en fazla düşüş yüzde 3,8 ile Çekya’da, yüzde 2,9 ile Almanya’da ve yüzde 2,6 ile Macaristan’da kaydedildi. Yıllık bazda ise inşaat üretimi, Macaristan’da yüzde 12,8, Finlandiya’da yüzde 6,9 ve Çekya’da yüzde 6,5 oranında azaldı.

Eurostat’ın verilerine göre inşaat sektöründe kasımda yaşanan bu düşüş, ekonominin genel durumu hakkında da endişe yaratmaktadır. Çünkü inşaat sektörü genellikle ekonominin büyüme göstergesi olarak kabul edilmekte ve inşaat faaliyetlerindeki azalma ekonominin durgunluk yaşadığına işaret edebilmektedir.

Özellikle Almanya gibi büyük ve güçlü bir ekonomide yaşanan inşaat üretimi düşüşü, Avrupa’nın lokomotifi olarak kabul edilen ülkede ekonominin yavaşladığına dair endişeleri artırmaktadır. Aynı şekilde, Macaristan ve Çekya gibi Orta Avrupa ülkelerinde yaşanan düşüşler de bölgenin genel ekonomik durumu hakkında endişelere sebep olmaktadır.

Bu veriler ışığında, Avrupa genelinde inşaat sektöründe yaşanan gerilemelerin, ekonominin durumunu etkileyebilecek önemli bir faktör olduğu görülmektedir. Bu durum, Avrupa Birliği ve Euro Bölgesi’nin ekonomik politikalarının şekillendirilmesi ve gelecek planlamaları açısından dikkate alınması gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu verilerin olası nedenleri ve etkileri konusunda detaylı bir analiz yapılması ve alınacak tedbirlerin belirlenmesi, Avrupa ekonomisinin geleceği açısından önem arz etmektedir.

Kaynak: www.ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Euro Bölgesi’nde ve AB’de İnşaat Üretimi Kasımda Geriledi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!