Filistin, BM’ye Tam Üyelik İçin Yeniden Müracaat Etti!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Filistin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Gözlemcisi Riyad Mansur, Filistin’in BM’ye tam üyeliği konusunda yeni bir mektup gönderdi. Sosyal medya platformu X üzerinden paylaşılan mektupta Mansur, Genel Sekreter Antonio Guterres’e 23 Eylül 2011 tarihli başvuru mektubunun yeniden değerlendirilmesini talep etti. Mektupta, Filistin liderliğinin talimatı üzerine hareket ettikleri ve başvurunun Güvenlik Konseyi tarafından nisan ayında tekrar değerlendirilmesini istedikleri belirtildi.

Filistin’in BM Daimi Gözlemcisi Riyad Mansur, 26 Temmuz 2022’de Güvenlik Konseyinde tam üyelik konusunda yaptığı konuşmada, 2334 sayılı kararla Filistin’in toprak bütünlüğünün tanındığını hatırlattı ve tam üyelik statüsünün onaylanmasını talep etti. Karar, İsrail’in 1967’den beri işgal ettiği Filistin topraklarında yerleşim kurmasının yasa dışı olduğunu teyit etmiş ve durdurulması çağrısında bulunmuştu.

Filistin, BM’de üye olmayan gözlemci devlet statüsünde bulunuyor. 2012’de Genel Kurul, Filistin’in statüsünü “üye olmayan gözlemci devlet” olarak yükseltmişti. Tam üyelik için önce Güvenlik Konseyi onayı, ardından Genel Kurul oybirliği gerekiyor. Filistin, 2011’de de tam üyelik başvurusunda bulunmuş ancak yeterli desteği alamamıştı.

Mansur’un mektubunda, Filistin’in BM üyeliği için başvuru sürecinin hızlandırılması çağrısında bulunduğu belirtildi. Kendisinin ve liderliğin talimatı ile hareket ettiklerini belirten Mansur, konuyu en kısa sürede Güvenlik Konseyi gündemine taşınmasını talep etti. Bunun yanı sıra, Filistin’in BM’deki statüsü ve tam üyelik başvuru süreci hakkında detaylar paylaşıldı.

Filistin’in tam üyelik başvurusu, barış süreci ve Filistin-İsrail ilişkileri konusunda önemli bir adım olarak görülüyor. Filistin’in BM’deki statüsünün yükseltilmesi, uluslararası alanda daha fazla tanınmasına ve gücüne katkı sağlayabilir. Sürecin nasıl ilerleyeceği ve hangi aşamalardan geçeceği merakla bekleniyor.

Kaynak: ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Filistin, BM’ye Tam Üyelik İçin Yeniden Müracaat Etti!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!