Fransa Sandık Başında: Aşırı Sağın Zaferi Mi Yaklaşıyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fransa’da gerçekleşen erken genel seçimlerin ikinci turunda, 49,5 milyon Fransız seçmen sandık başına gitti. Ülkede yaklaşık 68 milyon 400 bin nüfus bulunuyor. Bu seçimlerde Ulusal Meclis’in 5 yıl boyunca temsil edecek milletvekilleri belirleniyor. Sol ittifak sandık çıkış anketlerine göre ilk sıraya yerleşirken, Macron ittifakı ikinci sırada kaldı ve aşırı sağ üçüncü sıraya geriledi.

Parti veya ittifakların mecliste salt çoğunluğu elde etmesi için gereken milletvekili sayısı 289. Kamuoyu yoklamaları, aşırı sağcı Ulusal Birlik’in en çok oy alacağını ancak çoğunluğu sağlayamayacağını öngörüyordu. Bu sonuç, ülkenin Paris Olimpiyat Oyunları’ndan önce kaotik bir parlamentoya sürüklenmesine ve Macron’un otoritesinin ciddi şekilde sarsılmasına neden olabilir.

Seçimde üç ana kutup bulunuyor. Merkez sağcı Cumhuriyetçiler (LR) Partisi lideri Eric Ciotti ve bazı LR adaylarıyla ittifak yapan aşırı sağcı Jordan Bardella’nın partisi Ulusal Birlik (RN) bir tarafta yer alırken, sol ve çevreci partilerin oluşturduğu Halk Cephesi İttifakı diğer tarafta bulunuyor. Macron’un partisi Rönesans’ın iktidar ortakları Demokrasi Hareketi (MoDem) ve Horizons (Ufuklar) ile kurduğu “Cumhuriyet İçin Hep Birlikte” İttifakı da seçimde yer alıyor.

Paris Olimpiyat Oyunları öncesinde Fransa’da aşırı sağcı bir hükümetin oluşma ihtimali gündeme gelmişti. Marine Le Pen’in RN partisi ilk turda tarihi bir başarı elde ederek ülkenin İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk aşırı sağcı hükümetini kurma olasılığını ortaya çıkarmıştı. Ancak sandık çıkış anketlerine göre aşırı sağçılar çoğunluğu sağlayamayacak gibi görünüyor.

Seçim sonuçları, Fransa’nın gelecekteki siyasi yönünü belirleyebilir. Macron’un otoritesi ve ülkenin birlikte yaşama kültürü, seçim sonuçlarına göre şekillenecek gibi görünüyor. Seçim sonuçları, ülke ve Avrupa Birliği için önemli bir dönemeç olabilir.

Kaynak: ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Fransa Sandık Başında: Aşırı Sağın Zaferi Mi Yaklaşıyor?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!