Fransa’da Genel Seçimin 2. Turunda Şaşırtan Sonuçlar Alındı: Yeni Halk Cephesi İttifakı Birinci Çıktı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fransa’da gerçekleşen erken genel seçimlerin ikinci turunda oy verme işlemi, yerel saatle 08.00’de başladı ve başkent Paris, Marsilya ve Nice gibi büyük şehirlerde 20.00’de tamamlandı. Sol ve çevreci partilerin oluşturduğu Yeni Halk Cephesi İttifakı ile Macron’un “Cumhuriyet İçin Hep Birlikte” ittifakı, 2. turda aşırı sağa karşı gittiği işbirliği ile olumlu sonuç aldı. Seçimde Yeni Halk Cephesi ittifakı birinci çıkarken, Cumhurbaşkanı Macron’un ittifakı ikinci sırada yer aldı.

Elabe anket şirketine göre, Yeni Halk Cephesi 175 ila 205 milletvekili çıkarabilirken, Macron ittifakı 150 ila 175 milletvekili, aşırı sağcı Ulusal Birlik ittifakı ise 115 ila 150 milletvekili kazanabilir. İpsos-Talan şirketlerinin anketine göre ise Yeni Halk Cephesi’nin Meclis’te 172 ila 192 milletvekili, Macron ittifakının 150 ila 170 milletvekili ve aşırı sağcı Ulusal Birlik ittifakının 132 ila 152 milletvekili olabileceği belirtilmektedir.

Fransa Başbakanı Gabriel Attal, erken genel seçimlerin ikinci turunun ardından istifasını açıklayarak, yarın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a istifasını sunacağını belirtti. Katılım oranında rekor seviyede artış yaşanan seçimlerde, 2. turda da genel katılım oranı 1981 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Ulusal Meclis için güvenlik tedbirleri artırıldı ve Paris gibi şehirlerde aşırı sağa karşı gösteriler düzenlenirken, 30 bin güvenlik görevlisi görevlendirildi. Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Meclis’in yeni milletvekillerine kapılarının açılması beklenirken, ilk Genel Kurul oturumu 18 Temmuz’da yapılacak.

Fransa’da aşırı sağın AP seçimlerindeki galibiyeti üzerine erken seçim kararı alan Macron, ülkenin 26 Temmuz-11 Ağustos’ta ev sahipliği yapacağı 2024 Paris Olimpiyatları’nın hemen öncesinde seçime gitmenin endişe yaratabileceği belirtiliyor. Solcu partilerin oluşturduğu Yeni Halk Cephesi İttifakı, aşırı sağa karşı bir araya gelirken, aşırı sağcı RN ile Cumhuriyetçiler de ittifak yapmıştı. Seçimin ilk turunda aşırı sağ ilk sırada yer alırken, ikinci turda tüm gözler resmi sonuçların açıklanacağı 8 Temmuz’a çevrildi.

Kaynak: ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Fransa’da Genel Seçimin 2. Turunda Şaşırtan Sonuçlar Alındı: Yeni Halk Cephesi İttifakı Birinci Çıktı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!