Fransa’da Genel Seçimlerde Sol İttifak Birinci Çıktı ve Macron Geriledi!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fransa’da yerel saatle 08.00’de başlayan genel seçimlerde isimleri belirtilmeyen partiler, sol ve çevreci partilerin oluşturduğu Yeni Halk Cephesi İttifakı ve Cumhurbaşkanı Macron’un “Cumhuriyet İçin Hep Birlikte” ittifakı işbirliği yaparak aşırı sağa karşı başarılı bir sonuç elde etti. Sandık çıkış anketlerine göre, Yeni Halk Cephesi İttifakı birinci çıktı ve Macron ittifakını ikinci sıraya taşıdı, aşırı sağcı ittifak ise üçüncü sıraya geriledi.

Elabe anket şirketi ve İpsos-Talan şirketlerinin sandık çıkış anketlerine göre, Yeni Halk Cephesi 175 ila 205 milletvekili çıkarırken, Macron ittifakı 150 ila 175 milletvekili ve aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) ittifakı ise 115 ila 150 milletvekili elde edebilir. Hiçbir parti veya ittifak, Mecliste salt çoğunluğu sağlamak için gerekli 289 sandalye sayısına ulaşamadı.

Seçimde katılım oranında rekor seviyede artış yaşanırken, 17.00 itibarıyla seçime katılım oranı yüzde 59,71’e ulaştı. Bu oran, 2022’de gerçekleşen seçimlere kıyasla 20 puanlık bir artışı temsil ediyor.

Fransa’da yapılan genel seçimlerin ilk turunda aşırı sağcı ittifak birinci çıkmış, ancak ikinci turda diğer partilerin işbirliği yapması sonucunda gerilemiştir. Aşırı sağın avantaj kazanmaması için diğer partiler 200’den fazla adaylarını seçim yarışından çekmişlerdir. Seçimin 2. turu hakkında kesin sonuçların 8 Temmuz’da İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanması bekleniyor.

Yeni Kaledonya’da bağımsızlık yanlısı Emmanuel Tjibaou, milletvekili olarak seçildi. Ayrıca, eski sosyalist Cumhurbaşkanı François Hollande ve İçişleri Bakanı Gerald Darmanin de yeniden milletvekili seçilmişlerdir.

Güvenlik endişeleri nedeniyle Paris ve diğer Fransız şehirlerinde aşırı sağa karşı gösteriler düzenlenecek ve 30 bin güvenlik görevlisi görevlendirildi. Seçim sonrasında Meclis yeni milletvekillerine kapılarını açacak ve Genel Kurul oturumları 18 Temmuz’da başlayacak.

Son olarak, Fransa’daki son seçimlerde artan aşırı sağ oyları nedeniyle Cumhurbaşkanı Macron’un Meclisi feshederek erken seçim kararı alması ve sol partilerin “Yeni Halk Cephesi” ittifakı altında bir araya gelmeleri dikkat çekici gelişmeler arasındadır. Seçimin sonuçları, ülke siyaseti açısından önemli bir dönüm noktası olabilir.

Kaynak: ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Fransa’da Genel Seçimlerde Sol İttifak Birinci Çıktı ve Macron Geriledi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!