Gazze’de 2,2 Milyon Kişinin Kıtlık Tehlikesi İle Karşı Karşıya olduğu Bildirildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), Gazze’de yaşanan gıda sıkıntısı krizine ilişkin son durumu açıkladı. OCHA’nın verilerine göre, Gazze’de yaşayan 2,2 milyon kişi kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor. Bu durumda 378 bin kişi “felaket” olarak adlandırılan 5. seviye açlıkla mücadele ederken, 939 bin kişi ise acil durum seviyesi olarak bilinen 4. derece açlıkla karşı karşıya olduğu belirtildi.

Özellikle İsrail saldırıları nedeniyle Gazze’de 1 milyon 900 bin kişi yerinden edilmiş durumda. Bu kişilerin büyük bir kısmı derme çatma çadırlardan oluşan kamplarda yaşıyor. Tel Aviv yönetimi, Gazze’de “gıda sıkıntısı” olmadığını iddia etse de uluslararası kuruluşların raporları, bölgede yaşanan açlığı gözler önüne seriyor.

Bununla birlikte, İsrail’in insani yardımların girişine çıkardığı zorluklar ve engellemeler nedeniyle Gazze’ye gıda ve diğer ihtiyaç duyulan ürünler yeteri kadar ulaştırılamıyor. Gazze Şeridi, 2007’den bu yana İsrail’in kara, deniz ve havadan ablukası altında bulunuyor. Bu durum da sıkıntının daha da derinleşmesine neden oluyor.

OCHA’nın açıklamasıyla birlikte, uluslararası toplumun Gazze’deki gıda sıkıntısına dikkat çekmesi bekleniyor. İsrail’in Gazze’ye yönelik ablukasının kaldırılması ve insani yardımların serbestçe giriş yapabilmesi için uluslararası toplumun çaba göstermesi gerektiği vurgulanıyor. Bu çabaların olumlu sonuçlar doğurarak Gazze’deki insanların yaşam koşullarının iyileştirilmesini sağlaması bekleniyor.

Kaynak: ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Gazze’de 2,2 Milyon Kişinin Kıtlık Tehlikesi İle Karşı Karşıya olduğu Bildirildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!