Gençler Arasında Kanser Salgını Endişesi: Türkiye’de Oran Yüzde 66

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gençlerde kanser vakalarının artışı, son yıllarda endişe verici boyutlara ulaştı. Kanser oranlarının tüm yaş gruplarında arttığı veriler arasında yer alıyor ancak gençlerde vakaların çok daha hızlı artması dikkat çekiyor. 50 yaşın altındaki vakalar hala nadir olsa da bu yaş grubunda görülen kanser vakalarındaki artış hızı ve nedenin belirlenememesi uzmanları endişelendiriyor.

Birmingham Üniversitesi’nden Onkolog Dr. Shivan Sivakumar, durumu “salgın” olarak nitelendirirken, Türkiye gençlerde görülen kanser vakaları açısından endişe verici bir durumla karşı karşıya. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, ülkeler arasında 50 yaş altı kanser vakalarında Türkiye, yüzde 66’lık oran ile en fazla genç yaşta kanserin görüldüğü ülkeler arasında yer alıyor.

Avustralya, yüzde 135’lik oranla dünyada en fazla 50 yaş altı kanser vakasının görüldüğü ülke konumunda. Ardından yüzde 119 ile Yeni Zelanda geliyor. Gençlerde kanser vakalarındaki artışın nedenleri hakkında detaylı bir araştırma yapılması ve önleyici adımların atılması gerektiği konusunda uzmanlar hemfikir.

Kanserle mücadelede erken teşhisin ve bilinçli yaşam tarzının önemi ise giderek artıyor. Gençlerin kanser riskini azaltabilmeleri için düzenli sağlık kontrollerinden geçmeleri, sağlıklı beslenmeye dikkat etmeleri ve aktif bir yaşam sürmeleri gerektiği vurgulanıyor. Aynı zamanda çevresel faktörlerin de gençlerde kanser vakalarını artırıcı etkenler olabileceği belirtiliyor.

Uzmanlar, gençlerde kanser vakalarının artışıyla ilgili olarak farkındalık oluşturulması, eğitimlerin yaygınlaştırılması ve destek mekanizmalarının güçlendirilmesi gerektiğini ifade ediyor. Hastalığın erken aşamada teşhis edilmesi ve tedaviye hemen başlanması, gençlerde kanserle mücadelenin başarılı olabilmesi için kritik öneme sahip. Bu konuda toplumun ve sağlık kuruluşlarının işbirliği içinde hareket etmesi gerektiği önemle vurgulanıyor.

Kaynak: www.ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Gençler Arasında Kanser Salgını Endişesi: Türkiye’de Oran Yüzde 66

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!