Hindistan’ın Ayodhya kentinde inşa edilen tapınağın açılışına hazırlanılıyor: Tartışmalar ve bekleyiş artıyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hindistan’ın Ayodhya kentinde inşaatı devam eden tapınak nihayet tamamlanmak üzere. Kent, ibadete açılış için Pazartesi günü törenle dolacak. Hindu milliyetçisi Başbakan Narendra Modi’nin katılacağı açılış töreni dünya genelinde büyük ilgiyle takip edilecek. Ancak tapınağın eski bir caminin üzerine inşa edilmiş olması, ülkedeki 200 milyondan fazla Müslüman arasında ciddi tartışmalara neden oluyor.

Bu tapınağın yükseldiği yerde bulunan cami 16’ncı yüzyıldan kalma tarihi bir yapıydı. Ancak Hindu milliyetçileri 1992’de camiyi yıkarak çok sayıda kişinin ölümüne neden olan etnik çatışmaları tetikledi. Rama’nın doğum yeri olduğuna inanılan bu bölgede Hindu milliyetçilerinin tapınak inşa etme isteği, uzun süredir devam eden bir tartışma konusu olmuştu. 2019’da Hindistan’ın Yüksek Mahkemesi eski cami arazisinde bir tapınak inşa edilmesine izin verdi. Bu karar, Modi hükümetinin en temel vaatlerinden biriydi ve inşaatın tamamlanmasının ardından tapınak Pazartesi günü ibadete açılacak.

Bu olayla ilgili bir diğer nokta ise tapınağın 180 milyon dolara mal olması ve bu masrafın bağışçılar tarafından karşılanmış olması. Ülke genelinde İslam’ın yaygın olmasına rağmen bu caminin yerine bir tapınak inşa edilmesi, hâlâ geniş kesimlerde büyük tartışmalara yol açıyor. Tapınağın nihayet tamamlanarak açılacak olması, ülkede uzun süredir devam eden bir dini ve politik çıkmazın sonuna gelindiğini gösterecek.

Kaynak: ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Hindistan’ın Ayodhya kentinde inşa edilen tapınağın açılışına hazırlanılıyor: Tartışmalar ve bekleyiş artıyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!