Husilerin Sözde Dışişleri Bakanı Yardımcısı ABD ve İngiltere’ye Karşı Açıklamalarda Bulundu: Kızıldeniz’deki Tansiyon Yükseliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Husilerin sözde Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hüseyin el-Azzi, X sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Azzi, barıştan yana olduklarını ve mümkün olan en az gerilimi istediklerini, ayrıca ABD’nin Yemen ve Filistin’e karşı pozisyonunda bir değişim olması için teşvik edeceklerini belirtti. Azzi ayrıca Husilere bağlı kuvvetlerin Yemen sahillerinden Kızıldeniz, Umman Denizi ve Akdeniz’e kadar uzanan güzergahta gemileri batırma kapasitesine sahip olduğunu ancak bu adımı başka bir zamana bıraktıklarını ifade etti. ABD’den Husi yetkilinin açıklamalarına henüz yanıt gelmedi.

Husiler 26 Ocak’ta, Aden Körfezi’nde İngiltere’ye ait petrol gemisini hedef aldıklarını açıklamıştı. Bugün ise yapılan açıklamada ABD ve İngiltere’nin ülkenin batısındaki Hudeyde kentine 2 hava saldırısı düzenlediği belirtilmişti.

Husiler, İran’ın desteklediği Yemen’de 31 Ekim 2023’te İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki gerekçesiyle Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koymaya ve bazılarına dron ve füzelerle saldırılar düzenlemeye başladı. ABD güçleri bu süreçte birçok kez Yemen’den atılan füze ve kamikaze dronları düşürdüğünü duyurdu. Husilerin eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023’te bir grup ülkenin katılımıyla Husi güçlerine karşı “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu “deniz görev gücü” oluşturulduğunu açıkladı. Kızıldeniz’de 31 Aralık 2023’te İsrail ile bağlantılı gemiyi ele geçirmeye çalışan Husilere ait 3 sürat teknesi, ABD helikopterleri tarafından ateş altına alındı. Husiler, 10 Ocak’ta da İsrail’e destek olduğu gerekçesiyle Kızıldeniz’de ABD’ye ait bir geminin füze ve kamikaze dronlarla hedef alındığını duyurdu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 11 Ocak’ta ABD ve Japonya tarafından sunulan, Husilerin Kızıldeniz’deki saldırılarının acilen sonlandırılmasının talep edildiği kararı kabul etti. Küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12’si Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayarak Avrupa ile Asya arasındaki en kısa rotayı sunan Süveyş Kanalı üzerinden yapılıyor.

Kaynak: ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Husilerin Sözde Dışişleri Bakanı Yardımcısı ABD ve İngiltere’ye Karşı Açıklamalarda Bulundu: Kızıldeniz’deki Tansiyon Yükseliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!