İlk Kez Ses Duydu! Gen Tedavisiyle İşitme İyileşti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Philadelphia Çocuk Hastanesi’nde gerçekleştirilen bir tedavi, sağır olarak doğan bir çocuğun işitme yeteneğini geri kazanmasını sağladı. 4 Ekim 2023 tarihinde, 11 yaşındaki çocuğun her iki kulağına da gen terapisi uygulandı ve işitme duyusunun tamamen iyileşme noktasına geldiği belirlendi.

Doktorlar, çocuğun her iki kulağının da ileri derecede sağır olarak doğduğunu ve gen terapisi uygulandıktan dört ay sonra işitme yeteneğinde belirgin bir iyileşme olduğunu belirtti. Tedavi edilen kulağında hafif ila orta dereceli işitme kaybı kaldığı ifade edildi.

Bu tedavi sonucunda çocuğun hayatında ilk kez kelimenin tam anlamıyla ses duyduğu ortaya çıktı. Hasta artık babasının sesini, araçların sesini ve hatta saçını kesen makasın sesini duyabiliyor.

Doktorlar, yeni doğan bebeklerde işitme testinin önemine vurgu yaparak, tüm bebeklerin bir aylık olmadan önce işitme taramasından geçirilmesi gerektiğini belirtti. İşitme taramasını geçemeyen bebeklerin bir işitme uzmanı tarafından test edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Uzmanlar, erken teşhisin ve tedavinin, işitme kaybı olan çocukların hayatını olumlu yönde etkileyebileceğini vurguladı.

Kaynak: www.ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
İlk Kez Ses Duydu! Gen Tedavisiyle İşitme İyileşti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!