iPhone Kullanıcılarına Acil Uyarı: Apple Kimlik Avı Saldırısı Başladı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Teknoloji uzmanları, Apple Kimliklerini hedef alan yeni bir siber saldırıyı tespit ettikten sonra tüm 1,46 milyar iPhone kullanıcısına acil bir uyarı gönderdi. Bilgisayar korsanları, Apple’danmış gibi görünen mesajlar aracılığıyla kullanıcıları iCloud hakkında “önemli bir istek” bağlantısına yönlendirmeyi hedefleyen SMS kimlik avı kampanyalarını kullanarak saldırılarını gerçekleştiriyor. Kaliforniya merkezli Symantec güvenlik firması, bu saldırıyı bu ay içerisinde keşfetti ve kullanıcıları Apple Kimlik bilgilerini verme amaçlı sahte web sitelerine yönlendiren bağlantılar hakkında uyarıda bulundu.

Apple, bu tür saldırılara karşı önlem alınması için iPhone sahiplerini, hesaplarına erişmek için parola ve altı haneli doğrulama kodu gerektiren iki faktörlü kimlik doğrulaması kullanmaya çağırdı. Güvenlik şirketi, bu kimlik bilgilerinin değerli olduğunu ve cihazlar üzerinde kontrol, kişisel ve finansal bilgilere erişim ve yetkisiz satın alımlar yoluyla potansiyel gelir sağlayabileceğini vurguladı. Apple, destek sayfasında, dolandırıcıların kullanıcıları güvenlik özelliklerini devre dışı bırakmaya yönlendirebileceğini belirtti ve kullanıcılarından bu tür isteklere karşı dikkatli olmalarını istedi.

Apple’ın açıklamasına göre, sahtekarlığı tespit etmenin en belirgin yolu, mesajdaki bağlantının URL’sinin Apple’ın resmi web sitesiyle uyuşmamasıdır. Ayrıca, bilgisayar korsanlarının genellikle standartlarından farklı olan metinler gönderdiği belirtildi. Şirket, kullanıcılarından cihazlarındaki veya hesaplarındaki herhangi bir güvenlik özelliğini devre dışı bırakmalarını talep etmeyeceğini ve bu tür taleplerin bir saldırıyı durdurmaya yardımcı olmadığını vurguladı.

Sonuç olarak, kullanıcıların bilgisayar korsanlarının tuzaklarına düşmemek için dikkatli olmaları ve özellikle Apple Kimlikleri gibi önemli bilgileri paylaşmaktan kaçınmaları önemlidir. Apple’ın bu tür güvenlik açıklarına karşı sürekli olarak kullanıcılarını bilgilendirmesi ve güvenlik önlemleri konusunda uyarılarda bulunması, iPhone kullanıcılarının daha güvende olmalarını sağlayacaktır.

Kaynak: ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
iPhone Kullanıcılarına Acil Uyarı: Apple Kimlik Avı Saldırısı Başladı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!