Iran Destekli Husiler Yemen’de Amerikan ve İsrail Hedeflerini Vurdu!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İran destekli Husiler, Yemen’in başkenti Sana’da bir savaş tatbikatı düzenledi. Bu tatbikat sırasında, roketatar taşıyan Husi birlikleri, üzerinde İsrail ve Amerikan bayrağı bulunan zırhlı araçları hedef aldı. Tatbikat, Amerika’nın Husilere yönelik baskısının arttığı bir döneme denk geldi. Açık arazide toplanan Husi güçleri, hareket halindeki zırhlı araçları vurdu ve tankları hedef aldı. Birliklerin roketatarları tercih ettiği gözlendi. Husiler, Gazze savaşı sırasında Kızıldeniz’e giren gemilere saldırdıkları iddiasıyla İsrail’in hedefi haline gelmiş durumda. Amerika ise bu saldırılara hava bombardımanı ile karşılık veriyor ve jetleri fırlatılmaya hazır füzeleri vuruyor.

Yemen’de faaliyet gösteren Husilerin asıl adı Ensarullah olarak biliniyor. 2004 yılında silahlı bir ayaklanma başlatan grup, o zamandan beri İran’dan mali ve askeri destek alıyor. 2015 yılında San’a ve parlamentoyu ele geçirdikleri mücadele ile gündeme gelmişlerdir. Örgütün tahmini 7.000 ile 30.000 arası silahlı militanı ve 450.000 kadar sivil destekçisi bulunuyor.

Husi Ensarullah Hareketi, 1990’lı yılların başında Yemen’in kuzeyinde, Suudi Arabistan sınırının hemen yanı başındaki Sada bölgesinde, kültürel ve dini faaliyet odaklı küçük bir grup olarak kuruldu. 10 Eylül 2004’te, Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’e bağlı birliklerin düzenlediği bir operasyon sonucunda Husi lideri Bedreddin el-Husi öldürüldü. Bu olay Husi Ensarullah hareketi için bir dönüm noktası oldu. Ayrıca, Amerika’nın Husilere yönelik baskısı artarak devam etmekte.

Kaynak: ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Iran Destekli Husiler Yemen’de Amerikan ve İsrail Hedeflerini Vurdu!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!