Iran/Pakistan Sınırındaki Silahlı Saldırıda 9 Kişi Öldürüldü, 3 Kişi Yaralandı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Oğuz Kenani, Sistan-Beluçistan’ın Seravan kentinde cumartesi günü sabah saatlerinde gerçekleşen olaya ilişkin açıklamalarda bulundu. İlk belirlemelere göre 9 kişinin ölümü ve 3 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olayı kınamış ve Pakistan hükümeti ile ailelerine başsağlığı diledi. Kenani, olayın İran ve Pakistan kardeşlik ilişkilerine zarar vermesine izin vermeyeceklerini belirtti.

Sistan-Beluçistan Vali Yardımcısı Ali Rıza Merhameti, 27 Ocak’ta Seravan bölgesinde silahlı 3 kişinin Pakistan uyruklu kişilerin ikametgahına girerek ateş açtığını ve saldırıda 9 kişinin öldürüldüğünü, 3 kişinin de yaralandığını belirtti. Merhameti, saldırının terör saldırısı olduğunu ve saldırganların kimliğinin tespit edilmesi için geniş çaplı soruşturma başlatıldığını ifade etti. Bu açıklamanın ardından Pakistan Dışişleri Bakanlığı, olayı terör saldırısı olarak nitelendirerek Tahran yönetiminden hadisenin derhal soruşturulmasını ve sorumluların yakalanmasını istedi.

Olayın ardından İran’ın ilgili makamlarınca soruşturma yürütüldüğü ve kaçmayı başaran saldırganların kimliğinin tespit edilmesi için emniyet ve istihbarat yetkilileri tarafından geniş çaplı soruşturma başlatıldığı vurgulandı. Bu açıklamalar ile birlikte saldırının ardında yatan sebeplerin ve sorumluların belirlenmesi için çalışmaların sürdüğü bildirildi.

Dışişleri Bakanı Oğuz Kenani’nin yapmış olduğu açıklamalar, Pakistan hükümetinin tepkisi ve Sistan-Beluçistan Vali Yardımcısı Ali Rıza Merhameti’nin detayları içeren açıklamaları ile olayla ilgili detaylar kamuoyuna aktarıldı. Saldırının ardından olayın terör saldırısı olarak nitelendirilmesi ve Pakistan hükümetinin talepleri neticesinde taraflar arasında gerilim oluşurken, İran’ın konuya ilişkin soruşturma başlatması ve saldırganların yakalanması için girişimlerde bulunulması beklenmektedir.

Kaynak: ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Iran/Pakistan Sınırındaki Silahlı Saldırıda 9 Kişi Öldürüldü, 3 Kişi Yaralandı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!