İran’ın Yeni Cumhurbaşkanı Mesud Pezeşkiyan: Halkın Beklentileri ve Zorluklar!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Muhabirler tarafından verilen raporlar, İran’daki tarihi cumhurbaşkanlık seçimlerinin ardından yepyeni bir dönemin kapılarını araladığını gösteriyor. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından yapılan seçimlerde reformist aday Mesud Pezeşkiyan zafer kazandı. 69 yaşındaki kalp cerrahı Pezeşkiyan, muhafazakar Said Celili’yi geride bırakarak ülkenin yeni cumhurbaşkanı seçildi. 30 milyon oydan yüzde 54’ünü alan Pezeşkiyan, seçim kampanyasında ülkenin izolasyondan kurtarılmasını ve Batılı ülkelerle yapıcı ilişkilere vurgu yaparak destek kazandı.

Yeni cumhurbaşkanı Pezeşkiyan, halkın beklentilerine cevap vermek adına bir dizi vaatte bulundu. İlk olarak, ABD ve diğer güçlerle 2015 yılında çöken nükleer anlaşmayı canlandırmak için çaba göstereceğini taahhüt etti. Ayrıca, İran içinde uzun süredir devam eden internet kısıtlamalarını hafifletecek ve kadınlara zorunlu başörtüsü uygulayan polis devriyelerine karşı çıkacağını vaat etti. 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin gözaltında ölümünün ardından kadın hakları konusunu da gündeme getirdi.

Pezeşkiyan’ın en önemli vaatlerinden biri de ekonomik istikrarın sağlanması yönünde oldu. Ülkenin enflasyon oranını düşürme sözü veren Pezeşkiyan, dünya genelindeki ilişkilerin onarılmasıyla yabancı yatırımları çekmeyi hedeflediğini belirtti. Ancak analistler, yeni cumhurbaşkanının, muhafazakarların hala etkili olduğu devlet kurumları ve parlamento gibi kurumlarla karşı karşıya kalacağını öne sürdüler.

Seçim sonuçlarına ilişkin olarak İranlılar arasında karışık duyguların olduğu belirtiliyor. Bazıları Pezeşkiyan’ın zaferini umut dolu bir gelişme olarak görürken, diğerleri sonuca şüpheyle yaklaşıyor. Ülke içinde ve dışında süregelen sorunlarla karşı karşıya olan Pezeşkiyan’ın, İran’ı yeni bir döneme taşıması ve halkın beklentilerine karşılık vermesi bekleniyor.

Tüm bu gelişmeler, İran’ın içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik karmaşada yeni bir sayfanın açıldığını gösteriyor. Pezeşkiyan’ın göreve başlamasıyla birlikte ülkenin yönünde olumlu değişiklikler yaşanması umuduyla, İran halkı önünde zorlu bir dönem olabilir. Bu süreçte İran’ın iç ve dış politikalarında nasıl bir değişim yaşanacağı ve reformist liderin vaatlerinin ne ölçüde hayata geçirileceği ise merak konusu olarak duruyor.

Kaynak: ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
İran’ın Yeni Cumhurbaşkanı Mesud Pezeşkiyan: Halkın Beklentileri ve Zorluklar!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!