İsrail Ordusu, Gazze’deki 36. Tümen’i Geri Çekme Kararı Aldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gazze’ye İsrail saldırılarının 101. gününde, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ndeki 36’ncı Tümen’den çekilme kararı aldığı bildirildi. Diğer tümelerin ise savaşa devam edeceği açıklandı. Bu kararlar, Gazze Şeridi’nde bulunan askeri birliklerin geri çekilmesi ve savaş stratejisinin değişmesiyle ilgili olarak alındı. İsrail resmi televizyonu KAN’ın 4 Ocak tarihli haberine göre, ordunun Gazze’deki bazı bölgelerde savaşın üçüncü aşamasına geçtiği belirtildi. Ancak İsrail ordusu resmi olarak üçüncü aşamaya geçildiğine ilişkin açıklama yapmadı.

Gazze’ye saldırıların 101. gününde yapılan çekilme kararı, 7 Ekim tarihinde Hamas’ın İsrail’e karşı kapsamlı saldırı düzenlemesinin ardından geliyor. İsrail, bu saldırılarda 1200 kişinin öldüğünü ve 5,132 kişinin yaralandığını açıkladı. Gazze’ye yapılan saldırılarda en az 24,100 Filistinli öldü, 60,834 kişi yaralandı. İsrail ordusu da 188’i işgal sürecinde olmak üzere 522 askerinin öldüğünü duyurdu. Çatışmalara 24 Kasım tarihinde 4 günlüğüne verilen “insani ara” sürecinde 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı.

Gazze’ye yönelik saldırıların yanı sıra, Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırıları sonucunda 352 Filistinli hayatını kaybetti. Bu süreçte, İsrail ordusu ile Hizbullah arasında sürdürülen çatışmalarda 29 Lübnanlı sivil, 161 Hizbullah mensubu ile 6 İsrailli sivil ve 10 İsrail askerinin öldüğü belirtildi. Bu süre zarfında süregelen çatışmalarda birçok insanın hayatını kaybetmesiyle beraber, mülteci kampları, hastaneler ve eğitim kurumları da hedef alınarak sivil altyapı ciddi şekilde zarar gördü.

Kaynak: ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
İsrail Ordusu, Gazze’deki 36. Tümen’i Geri Çekme Kararı Aldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!