İsrail ve Filistin İçin İki Devletli Çözüm Tartışmaları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsrail’in güvenlik sorunlarıyla ilgili olarak İsrail ve Filistin arasında iki devletli bir çözümün önemine dikkat çekiliyor. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Filistin devleti olmadan İsrail’in güvenlik sorunlarını çözmenin mümkün olmadığını belirtti. Ayrıca, ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Netanyahu ile yaptığı görüşmede iki devletli çözümü tartıştıklarını açıkladı. Biden, Netanyahu’nun görevdeyken iki devletli bir çözümün imkansız olup olmadığı sorusuna “Hayır, değil” yanıtını verdi.

Netanyahu ise yıllardır bir Filistin devletine direnirken, geçen ay bunu engellemiş olmaktan gurur duyduğunu ifade etmişti. Bu durum, İsrailliler arasında farklı görüşlere sebep olmuş durumda. Yakın zamanda yapılan bir ankete göre, yalnızca yüzde 15’inin Netanyahu’nun görevini sürdürmesini istediği ortaya çıktı. İsrailliler arasında, Hamas’a karşı askeri harekatı destekleyenlerin yanı sıra artık çoğunluğun, Hamas’ı yok etmek yerine geri kalan rehinelere öncelik verilmesini istediği görülüyor.

Beyaz Saray’ın açıklamaları ve Netanyahu’nun tutumu, İsrail-Filistin sorununun çözümü konusunda farklı görüşleri tekrar gündeme getirdi. Bu durum, bölgede ve uluslararası alanda dikkatle takip edilmeye devam ediyor. Ayrıca, iki devletli çözüm üzerine yapılan tartışmalar, bölgedeki tansiyonun nasıl etkileneceği konusunda da soru işaretlerine neden oluyor. Bu çerçevede, İsrail ve Filistin arasındaki ilişkilerin geleceği konusunda belirsizlikler sürerken, taraflar arasındaki müzakerelerin önemi bir kez daha vurgulanıyor.

Kaynak: ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
İsrail ve Filistin İçin İki Devletli Çözüm Tartışmaları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!