Bahri Yıldızbaş

GELMEZ OLAYDIM.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

— Hepimiz, ‘geleceğimiz olan, onlar için çalışıyoruz’ deriz, demesine. Peki, onların geleceği için ne yaparız veya yaptık?

— Hayatlarının her basamağından, bir şeyler alıp götürüldüğünde sorguladık mı?

— Evde, sokakta, dershanede, trafikte ve okulda, onlar için yapılanlardan; olumlu veya olumsuz haberdar mıyız? Çocuklar ve gençler için, kayda değer sorumluluk aldık mı? Yani onların haklarının gasp edilmesi esnasında, karşı da rol aldık mı?

  • Cevaplarımız “evet” ise, mutluyuz.
  • Cevaplarımız “evet/hayır” ise, çelişkiliyiz.
  • Cevaplarımız “hayır” ise, huzursuzuz.

— Sloganlardan, aldımlardan ve yaptımlardan kurtulmadığımız sürece; sosyal medyanın ve bilişimin hızlı geliştiği, sevginin yerini menfaatlerin ve egoların aldığı bu çağda, çocuklarımızın ruh sağlığında ciddi sıkıntıların yaşanacağını görmemek, gerçeklerden kaçtığımızı gösterir.

  • Evde kızıyoruz, sokaktan korkutuyoruz, okullarda ve dershanelerde ezberletiliyoruz, okullarda not ve kendi eksiklerimizi kapatmak için korkutuyoruz, bilginin saniyede öğrenildiği bu çağda hala ödevler yüklüyoruz, öğretmenleri itibarsızlaştırarak “yetersizler” diye, öğrencilerimizi STK adı verdiğimiz eğitimle ve pedagojiyle hiç bir alakası olmayanlara teslim ediyoruz, zorunlu eğitimi açık öğretime yamıyoruz, her an azarlıyoruz, her yıl müfredat ve sınav sistemi değiştiriyoruz, öğretmenler özel ders ve dershane yorgunluğuyla derslere geç giriyor veya ders saatinde uyuyorlar, öğrencileri hatalarıyla yargılıyoruz, “çocuğum doktor, mühendis olmalı” diyen ebeveynler, kendilerine akademik başarıdan başka bir seçenek sunmayınca, düz liselerden mezun olan gençlerimizin sınavlarda sıfır çekmeleri yetmiyormuş gibi, hiç bir bilgi, meslek ve beceri sahibi olmadıkları halde, toplumlara katılmaları sonucunda; ehliyetsiz, liyakatsız ve beceri eksiklerinden dolayı, asgari ücretli çalışmaya veya asker, polis ve bekçi olmaktan ilerisi, badigart (kabadayı) ve madde bağımlısı ülkesine döndürüldük.

— “Geleceklerimiz” dediklerimizin geleceği ortada, böyle giderse, vay “geleceklerimiz” dediklerimizin geleceklerinin, “gelmez olaydım”larına.”

GELMEZ OLAYDIM.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!