Kur Korumalı Mevduat Hesapları Kısa Haftada 4 Milyar Dolarlık Düşüşle Sonuçlandı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bankacılık sektöründe önemli bir veri olan Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesapları, 9 Nisan ile biten iki günlük kısa haftada dikkat çeken bir düşüş yaşadı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayımlanan haftalık bülten verilerine göre, KKM hesaplarındaki düşüş 4 milyar 141 milyon doları buldu. Aynı dönemde kur korumalı TL mevduat ve katılma hesapları ise 2 trilyon 274 milyar liradan 2 trilyon 270 milyar liraya geriledi.

Bu düşüşün önemli bir nedeni olarak Ramazan Bayramı tatilinin etkisi gösteriliyor. Tatil döneminde insanların hesaplarındaki hareketliliğin azalması bu düşüşte etkili oldu. Ancak, bankacılık sektöründe genel anlamda kredi hacminde ise artış yaşandı. Sektörün kredi hacmi, aynı dönemde 12 milyar 787 milyon lira artarak yükseldi.

Toplam mevduat açısından bakıldığında ise, bankalar arası dahil geçen hafta 185 milyar 303 milyon lira artış yaşandı ve toplam mevduat miktarı 15 trilyon 594 milyar 563 milyon liraya ulaştı. Tüketici kredileri tarafında ise, 9 Nisan itibarıyla 3 milyar 301 milyon lira artış yaşandı ve toplam tutar 1 trilyon 617 milyar 65 milyon liraya yükseldi. Bu kredilerin büyük bir kısmı konut, taşıt ve ihtiyaç kredilerinden oluşmaktadır.

Bankaların bireysel kredi kartı alacakları ise, yüzde 1,3 artışla 1 trilyon 407 milyar 257 milyon liraya çıktı. Bu kredilerin 594 milyar 392 milyon lirası taksitli, 812 milyar 865 milyon lirası ise taksitsiz borçlardan oluşuyor. Bununla birlikte, bankacılık sektöründe takipteki alacaklar da dikkat çekici bir artış gösterdi. Önceki haftaya göre 1 milyar 44 milyon lira artışla takipteki alacaklar 199 milyar 901 milyon liraya yükseldi. Takipteki alacakların 163 milyar 24 milyon lirasına özel karşılık ayrıldığı belirlendi.

Kaynak: www.ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Kur Korumalı Mevduat Hesapları Kısa Haftada 4 Milyar Dolarlık Düşüşle Sonuçlandı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!