Kuzey Kore’nin Nükleer Silah Destekli Su Altı Droneları Test Ettiği İddia Ediliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kuzey Kore devlet medyasına göre, ülke su altı dronelarının testini doğu kıyısı açıklarında gerçekleştirdi. Bu test, daha önce bildirilmiş ancak doğrulanmamış olan “Haeil-5-23” sisteminin testi olarak duyuruldu. Güney Kore ve müttefikleri henüz bir yanıt vermediler. Ancak test, ülkenin askeri harekatını hızlandırdığı bir döneme denk geldi. Bu gelişme, pazar günü yapılan yeni bir katı yakıtlı orta menzilli balistik füzenin konuşlandırıldığını iddia etmesinin ardından geldi. Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un politika söylemleri giderek agresifleşiyor ve ülke son aylarda pek çok barış anlaşmasını sonlandırdı.

KCNA devlet kurumu tarafından hazırlanan bir rapora göre, Kuzey Kore devleti Washington, Seul ve Tokyo’nun ortak tatbikatları sonucunda su altı silahlarını test etmek için kışkırtılmış oldu. Tatbikatlar “bölgesel durumu daha da istikrarsızlaştırmakla” ve Kuzey’in güvenliğini tehdit etmekle suçlandı. Kim Jong Un rejimi, bölgede “her an patlak verebilecek” bir savaşa hazırlık amacıyla askeri cephanelik oluşturduğunu açıkladı. Ayrıca lider, Güney Kore’yi “ana düşman” olarak tanımladı ve bu haftanın başında birleşme yönündeki eski temel hedefinin sona erdiğini ilan etti.

Kuzey Kore’nin nükleer silahlı su altı droneları olan “Haeil” sisteminin testlerini sürdürdüğü biliniyor. Bu silahlar ve performansları hakkında çok az şey biliniyor ancak Kuzey Kore medyası, bunların düşman sularına gizlice girebildiğini ve su altında büyük patlamalara neden olabildiğini söylüyor. Geçtiğimiz Eylül ayında Kuzey Kore, nükleer silah fırlatma kapasitesine sahip ilk denizaltına sahip olduklarını açıklamıştı. Bu gelişmeler, bölgede gerilimin artmasına ve ülkeler arasındaki ilişkilerin daha da kötüleşmesine neden olabilir.

Kaynak: ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Kuzey Kore’nin Nükleer Silah Destekli Su Altı Droneları Test Ettiği İddia Ediliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!