Maliye Bakanı Şimşek, Harcamaları İncelemeye Başladıklarını Açıkladı: İşte Detaylar!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yıl harcamaları incelemeye başladıklarını belirten Maliye Bakanı Şimşek, cari açığın düştüğünü, bütçe açığının daralacağını ve para politikasının tamamen işlevsel hale geleceğini vurguladı. Enflasyondaki zorluklara da değinen Şimşek, para politikası aktarım mekanizmasının istenildiği kadar etkili olmadığını düşündüklerini ve bunun güçlendirilmesi için çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Şimşek ayrıca, selektif kredi sıkılaştırması ile niceliksel sıkılaştırmaya gittiklerini, geleneksel sıkılaştırmanın sınırları olduğunu belirtti.

Maliye tarafında geçen yıl düzenlemelerin çoğunun gelir yönüyle ilgili olduğunu hatırlatan Şimşek, bu yıl harcamaları incelemeye aldıklarını ve harcama kontrolüne odaklandıklarını belirtti. İsteğe bağlı olmayan harcamalar konusunda sınırlı bütçeye sahip olduklarını dile getiren Şimşek, harcamaların kontrol edilmesi ve kesintilere gitme konusunda kararlı olduklarını vurguladı.

Parasal sıkılaşma döngüsünün bitip bitmediğine ilişkin soruya yöneltilen yanıtında Şimşek, bir maliye bakanının para politikası duruşu hakkında yorum yapmasının doğru olmayacağını ifade etti. Merkez Bankası’nın bağımsızlığına saygı gösterdiklerini belirten Şimşek, Yeşil Dönüşüm konusuna da değindi. Türkiye’nin enerjide ithalata bağımlı olduğunu ve yeşil dönüşümün artık bir tercih değil zorunluluk olduğunu vurguladı.

Orta Doğu’daki gelişmelerin endişe verici olduğunu belirten Şimşek, uluslararası insani hukuka ve kurallara dayalı sisteme saygının zayıf olduğunu ifade etti. Jeopolitik gerilimlerin enerji fiyatlarına etki ettiğini ve bölgede yaşanan çatışmaların belirsizlik yarattığını söyleyen Şimşek, barışın ve refahın önemine dikkat çekti. Ticarette parçalanmanın kimseye fayda sağlamayacağını dile getiren Şimşek, dünyanın kurallara dayalı, kapsayıcı ve adil bir düzene ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Kaynak: www.ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Maliye Bakanı Şimşek, Harcamaları İncelemeye Başladıklarını Açıkladı: İşte Detaylar!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!