Merkez Bankası’nın Sıkı Para Politikasıyla Birlikte Mevduat Faizleri Neden Yükseldi ve Sonrasında Ne Oldu?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) sıkı para politikası uygulaması sonucunda mevduat faizlerinde önemli bir artış yaşandı. Ancak, yüksek TL likiditesi nedeniyle bankalar mevduat faizlerini düşürmeye başladı.

Türk Lirası likiditesinin artmasına neden olan ana faktörler arasında kredi talebindeki düşüş ve mevduatın hala en iyi getiri sağlayan araç olması bulunuyor. TL mevduat oranları gerilemiş olmasına rağmen yatırımcısına hala yüzde 40’tan fazla bir garanti getiri sağlıyor. Bu durum, bankalardaki TL mevduat miktarının yüksek kalmasına neden oluyor. Bir diğer etken ise uygulanan Kur Korumalı Mevduat hesaplarının artık yenilenmemesi. Bu hafta, 50 milyar TL’den fazla bir KKM çıkışı gerçekleşti ve bu paranın büyük bir kısmının mevduata aktarıldığı tahmin ediliyor.

Borsadaki düşüş ve döviz kurundaki istikrarlı seyir, yatırımcıları mevduata yönlendiriyor. Borsadan çıkan yatırımcı sayısı 1 milyonu aştı ve çıkan paranın büyük bir kısmı yine mevduata gitti. Dolar TL kuru 30 TL’yi aştı, fakat volatilitesi oldukça düşük. Yıl başından bu yana dolar kurunda yüzde 1,6’lık bir artış yaşandı. Son bir aydaki artış oranı ise yüzde 3,52. Döviz kuru da, yatırımcıya ciddi bir getiri sağlamadığı için mevduata yöneldi.

TCMB, likiditeyi sıkılaştırmak için depo ihalesi adımları atmaya başladı. Banka, 2006 yılından bu yana ilk kez 9 Ocak’ta 1 hafta vadeli 25 milyar lira tutarında depo alım ihalesi açtı. Ancak, TL mevduata yönlendiren faktörlerin fazlalığı, sterilizasyon adımlarının yeterliliği konusunda soru işaretleri oluşturuyor.

Kaynak: www.ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Merkez Bankası’nın Sıkı Para Politikasıyla Birlikte Mevduat Faizleri Neden Yükseldi ve Sonrasında Ne Oldu?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!