Merkez Bankası’nın yeni başkanı Dr. Hafize Gaye Erkan kimdir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dr. Hafize Gaye Erkan, 1979 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olduktan sonra 2001 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Daha sonra Princeton Üniversitesi’nde yöneylem araştırması ve finans mühendisliği alanında doktora derecesi aldı. Harvard Business School’da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesi’nde liderlik eğitim programlarını tamamladı.

Kariyerine 2005 yılında Goldman Sachs’ta başlayan Erkan, 9 yıl boyunca ABD’deki büyük bankalar ile sigorta şirketlerinin yönetim kurulları ve üst düzey yönetim ekiplerine danışmanlık hizmeti verdi. First Republic Bank’ta 2014 yılında çalışmaya başladı ve burada yaklaşık 8 yıl süresince eş icra kurulu başkanı (Co-CEO), başkan, yönetim kurulu üyesi, yatırım direktörü, mevduat direktörü ve risk eş direktörü olarak görev yaptı.

Ayrıca, merkezi ABD’de bulunan mücevher şirketi Tiffany & Co’da 2 yıl yönetim kurulu üyesi olan Erkan, 2022’de, Fortune 500’de yer alan küresel finans danışmanlığı şirketi Marsh McLennan’ın yönetim kuruluna katıldı. Bankacılık, yatırım, risk yönetimi, teknoloji ve dijital inovasyon konularında uzmanlığa sahip olan Erkan, Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finansal Mühendislik Bölümü Danışma Konseyi’nde de görev yaptı.

Erkan, 9 Haziran 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı’na atanmıştır. Bu atama, Erkan’ın başarılı kariyeri boyunca edindiği finans ve bankacılık alanındaki deneyimleriyle dikkat çekmiştir. Hem eğitim hem de iş deneyimi, onun uluslararası finans dünyasında söz sahibi bir lider olmasını sağlamıştır. Erkan’ın başkanlık görevine atanması, Türkiye’nin ekonomik alanındaki uluslararası ilişkilerinde de önemli bir adım olarak değerlendirilebilir.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Merkez Bankası’nın yeni başkanı Dr. Hafize Gaye Erkan kimdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!