Norveç Varlık Fonu Teknoloji Yatırımlarıyla 1,2 Trilyon Norveç Kronu Kâr Etti!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Norveç Varlık Fonu, yılın ilk çeyreğinde teknoloji hisselerine yaptığı yatırımlardan sağladığı güçlü getirilerle 1,2 trilyon Norveç kronu (109 milyar dolar) yatırım kârı elde etti. Fonun genel yatırım getirisi yüzde 6,3 olarak gerçekleşirken, bu da 1,2 trilyon Norveç kronuna (109 milyar dolar) denk geldi. Borsa portföyü ise yaklaşık yüzde 9,1 değer kazandı ve fonun piyasa değeri 31 Mart itibarıyla 17,719 trilyon Norveç kronu (1 trilyon 610 milyar dolar) oldu.

Yatırım fonunun sabit getirili menkul kıymetlerden yüzde 0,4, borsada işlem görmeyen gayrimenkul yatırımlarından ise yüzde 0,5 zarar açıkladığı belirtildi. Portföyün dağılımı ise yüzde 72,1 hisse senetleri, yüzde 26 sabit getirili menkul kıymetler, yüzde 1,8 gayrimenkul yatırımları ve yüzde 0,1 halka arz olmayan yenilenebilir enerji altyapı yatırımları şeklinde gerçekleşti.

Yatırım Fonu’nun Yatırım Yönetimi Başkan Yardımcısı Trond Grande, “Hisse senedi yatırımlarımız ilk çeyrekte özellikle teknoloji sektöründen güçlü getiriler elde etti.” dedi. Norveç Varlık Fonu, 1990’dan bu yana ülkenin petrol ve doğalgaz üretim gelirleriyle yurt dışı hisse senetleri, tahviller ve emlak piyasalarına yatırım yapıyor.

Norveç hükümeti, fon gelirlerinin sadece küçük bir bölümünü kullanabiliyor, geri kalan yüksek miktar gelecek nesiller için biriktiriliyor. Fonun 72 ülkede ve 8,859’dan fazla şirkette yatırımı bulunurken, dünya borsalarındaki hisselerin yüzde 1,5’ini elinde tutuyor. Fon büyüklüğü, Norveç nüfusuna kişi başı 283 bin dolar olarak düşüyor.

Kaynak: www.ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Norveç Varlık Fonu Teknoloji Yatırımlarıyla 1,2 Trilyon Norveç Kronu Kâr Etti!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!