Obrador Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu Zirvesine Video Konferansla Katıldı Ve Ekvador’a Tepki Gösterdi!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, Ekvador polisinin eski Ekvador Devlet Başkan Yardımcısı Jorge Glas’ı gözaltına almak için Meksika’nın Kito Büyükelçiliğine gerçekleştirdiği baskın sonucu olağanüstü toplanan Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu (CELAC) zirvesine video konferansla katıldı. Obrador, Latin Amerika ve Karayipler halkına ve hükümetlerine gösterilen desteği kesinlikle teşekkür ederek, üye ülkelerin Uluslararası Adalet Divanına yaptığı şikayeti imzalamaları önerisinde bulundu. Meksika’nın Kito Büyükelçiliğine yapılan baskın karşısında Ekvador hükümetine sert tepki gösteren Obrador, diplomatik karargahlarına yönelik saldırının tekrarlanmaması ve resmi özür dilenmesi şartıyla Ekvador’un BM’den ihraç edilmesi için başvuruda bulunacaklarını belirtti.

Obrador, Ekvador’un, Meksika’nın egemenliğini açık şekilde ihlal ettiğini vurgulayarak, büyükelçiliklere yapılan baskın olayını “son derece” ciddi olarak tanımladı. Ekvador Devlet Başkanı Daniel Noboa ise Meksika’nın eleştirel duruşuna rağmen pişmanlık duymadıklarını ve diplomatik gerginliğin sona ermesi için Obrador’a yemek davetinde bulunacağını belirtti. Obrador ise bu teklife karşı “önemsiz bir konu” olarak cevap verdi.

Olayın yaşandığı tarihe geri dönüldüğünde, Ekvador polisinin 6 Nisan’da eski Ekvador Devlet Başkan Yardımcısı Jorge Glas’ı gözaltına almak amacıyla Meksika’nın Kito Büyükelçiliği’ne yaptığı baskın büyük tartışmalara yol açmıştı. Büyükelçilik çalışanlarına saldırıldığı ve içeriye zorla girildiği belirtilmişti. Obrador ise Meksika’nın egemenliğine yapılan bu açık ihlal karşısında derhal Ekvador hükümeti ile diplomatik ilişkilerin askıya alınması talimatını vermişti.

Sonuç olarak, Meksika ile Ekvador arasındaki diplomatik kriz gergin bir şekilde devam ederken, CELAC zirvesi ve sonrasında gerçekleşen gelişmeler taraflar arasında tansiyonu yükseltmeye devam ediyor. Obrador ve Noboa’nın açıklamaları ve atacakları adımlar merakla beklenirken, bölgedeki diğer Latin Amerika ve Karayip ülkelerinin de olaya vereceği tepki önemle takip edilmektedir.

Kaynak: ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Obrador Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu Zirvesine Video Konferansla Katıldı Ve Ekvador’a Tepki Gösterdi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!