Ordu’da Dağ Mantarı Sezonu Açıldı: Kilosu 350 Liradan Satılıyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ordu’nun yüksek kesimlerinde bulunan kırsal mahallelerde toplanan ve halk arasında “dağ tirmidi” olarak bilinen dağ mantarının sezonu açıldı. Vatandaşlar, topladıkları mantarları kilosu 350 liradan satarak ekonomiye katkı sağlıyorlar. Bu yüksek rakımlı bölgelerde ve bol yağış alan yerlerde yetişen dağ mantarı, yaz aylarında Ordu’da sofralarda sıkça yer alıyor. Fatsa ilçesinde yaşayan kırsal kesim sakinleri, topladıkları mantarları kavurma ve turşu olarak tüketiyorlar.

Genellikle yağmur sonrası kendiliğinden yetişen bu mantarlar, sofraları süslerken aynı zamanda da gelir kaynağı oluşturuyor. Vatandaşlar, dağ mantarının az olduğunu ve kilogram fiyatının 350 lira olduğunu belirtiyorlar. Mantarların köklerini geride bırakarak topladıklarını ifade eden vatandaşlar, bu mantarların yağmur yağan günlerde çıktığını ve bu nedenle yağışın sezonun verimliliğini belirlediğini vurguluyorlar. Şu anda sezonun ilk dağ mantarları tezgahlarda satışa sunulmuş durumda.

Ancak az miktarda bulunduğu için fiyatın oldukça yüksek olduğunu ifade eden vatandaşlar, ilerleyen günlerde bu fiyatın daha makul seviyelere düşeceğini belirtiyorlar. Mantarın toplanması ve temizlenmesinin zor olduğunu söyleyen vatandaşlar, dağ mantarının lezzetli olduğu kadar faydalı da olduğunu belirtiyorlar. Özellikle D vitamini bakımından zengin olduğu bilinen dağ mantarının birçok faydası bulunduğunu belirten vatandaşlar, özenle toplamanın önemini vurguluyorlar. Zira bazı zehirli mantarların da toplandığına dikkat çeken vatandaşlar, dikkatli olunmadığında ciddi sağlık sorunlarına sebep olabileceğini hatırlatıyorlar.

Kaynak: www.ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Ordu’da Dağ Mantarı Sezonu Açıldı: Kilosu 350 Liradan Satılıyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!