Otizmli Çocukların Bağırsaklarındaki Mikroplarla İlgili Yeni Keşifler Şaşırtıcı Sonuçlar Doğurdu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilim insanları, otizmli bireylerin bağırsak mikroplarının, otizmli olmayan bireylerin bağırsağındaki mikroplardan farklı olduğunu tespit etti. Yapılan çalışmada sindirim sisteminde bulunan 31 mikrop incelenerek otistik çocukların yüzde 82’si doğru bir şekilde teşhis edilebildi. Bu bulguların, otizmin hızlı teşhisi için ucuz ve basit bir test geliştirme umutları yarattığı belirtildi.

Araştırma sonuçlarına göre, otistik çocuklarda enerji ve nörogelişimde rol oynayan metabolik yolların bozuk olduğu ortaya konuldu. Otizm tanısının genellikle üç ila dört yıl sürdüğü ve çoğu çocuğa altı yaşında konulduğu belirtildi. Son yıllarda otizm oranlarının artış gösterdiği vurgulanarak, her 100 kişiden birinin otizm spektrumunda olduğu düşünüldüğü ifade edildi.

Özellikle ikizler üzerinde yapılan çalışmaların, otizmin yüzde 60-90’ının genetik olduğunu gösterdiği ancak yaşlı ebeveynler, doğum komplikasyonları ve hamilelikte hava kirliliğine maruz kalmanın da bu duruma katkıda bulunduğunu ortaya koyduğu belirtildi. Rutin dışkı örneği testinin doktorlara otizmi erken teşhis etme konusunda yardımcı olabileceğine dikkat çekilen haberde, otizmli bireylerin daha hızlı tanı alabileceği vurgulandı.

Bilim insanları tarafından yapılan bu önemli keşfin, otistik bireylerin tıbbi gereksinimlerini karşılamak ve potansiyel tedaviler geliştirmek konusunda büyük bir adım olduğu ifade edildi. Gelecekte otizmin erken teşhis edilmesine yardımcı olacak testlerin yaygınlaşmasıyla, otistik bireylerin daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olabileceği belirtildi. Bu keşif, otizmli bireylerin yaşamlarını daha iyi anlamak ve tedavi etmek için atılan önemli bir adım olarak görülüyor.

Kaynak: www.ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Otizmli Çocukların Bağırsaklarındaki Mikroplarla İlgili Yeni Keşifler Şaşırtıcı Sonuçlar Doğurdu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!