Otomotiv Endüstrisi İhracatında Dikkat Çeken Azalış: İşte Detaylar!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Otomotiv sektörü hakkında Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre, ihracat yüzde 12 azalarak 2,6 milyar dolar düzeyine geriledi. Endüstrinin ülke ihracatındaki payı ise yüzde 14,1 olarak açıklandı.

Otomotiv sektörünün alt kategorilerinde tedarik endüstrisi 1 milyar 50 milyon dolar, binek otomobiller 942 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar 394 milyon dolar, otobüs-minibüs-midibüsler 177 milyon dolar ve çekiciler ise 30 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Tedarik endüstrisinde Almanya’ya, binek otomobillerde Fransa’ya, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda Birleşik Krallık’a ve otobüs-minibüs-midibüslerde Fransa’ya en fazla ihracat yapıldı.

Haziran ayında en fazla ihracat yapılan ülke Birleşik Krallık oldu ve bu ülkeye 322 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Almanya ve Fransa ise sırasıyla 319 milyon ve 315 milyon dolarlık ihracatıyla ikinci ve üçüncü sırayı aldı.

Avrupa Birliği ülkelerine yapılan ihracat yüzde 12 azalarak 1 milyar 787 milyon dolar oldu. Diğer Avrupa ülkelerine ihracat yüzde 14 artarken, Afrika ülkelerine yapılan ihracatta yüzde 28’lik bir düşüş yaşandı.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, açıklamada “Geçen ay uzun bayram tatilinin etkisiyle tüm mal gruplarındaki ihracat azalırken, Birleşik Krallık, İspanya, Romanya ve ABD gibi önemli pazarlarda artış gözlemledik. Yılın ilk altı ayında ise ihracatımız yüzde 2,3 artarak 17,7 milyar dolara yükseldi.” şeklinde konuştu.

Haziran ayındaki uzun bayram tatilinin sektöre olumsuz etkisiyle birlikte ihracat azalmasına rağmen, Birleşik Krallık, İspanya ve Romanya gibi pazarlarda artışın yaşandığı görüldü. İlk altı aylık dönemde ise ihracatın yüzde 2,3 artış göstererek 17 milyar 701 milyon dolara ulaştığı belirtildi.

Kaynak: www.ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Otomotiv Endüstrisi İhracatında Dikkat Çeken Azalış: İşte Detaylar!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!