Pentagon Sözcü Yardımcısı: Orta Doğu’daki Gelişmeler ve Kızıldeniz’deki Husi Saldırıları Değerlendirildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’nin Orta Doğu’daki gelişmeleri değerlendiren Pentagon Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh, Irak ve Suriye’deki üslerine yapılan saldırıların 17 Ekim 2023’ten bu yana toplam 140 defa gerçekleştiğini açıkladı. Bu saldırıların 57’si Irak, 83’ü ise Suriye’de gerçekleşmiş. Singh, ayrıca Kızıldeniz’deki ticari gemilere yönelik devam eden Husi saldırılarına da değindi ve Husileri bu saldırıları durdurmaları çağrısını yineledi.

Singh, gazetecilerin İsrail’in Gazze’ye saldırıları durdurması durumunda Husilerin saldırılarına son vereceğini hatırlatması üzerine, bu iki olay arasında bir bağ olmadığını dile getirdi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Husilerin kullandığı iddia edilen füze rampalarına karşı saldırılar düzenlediğini duyurdu. ABD yönetimi, Yemen’de Husi örgütünü, Kızıldeniz’deki saldırıları nedeniyle “yabancı terör örgütleri” listesine aldı.

Kızıldeniz’de yaşanan gelişmelere de değinen Singh, 31 Ekim’de İran’ın desteklediği Yemen’deki Husilerin, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki olarak bazı ticari gemilere el koyduğunu ve dron ve füzelerle saldırılar düzenlemeye başladığını belirtti. ABD güçleri, bu süreçte birçok kez Yemen’den atılan füze ve kamikaze dronları düşürdü.

Singh, Husilerin eylemlerinin ardından birçok gemicilik şirketinin Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldığını dile getirdi. ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girmesi nedeniyle Husi güçleri karşı “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu “deniz görev gücü” oluşturulduğunu açıkladı. Küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12’si Süveyş Kanalı üzerinden gerçekleşiyor.

Kaynak: ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Pentagon Sözcü Yardımcısı: Orta Doğu’daki Gelişmeler ve Kızıldeniz’deki Husi Saldırıları Değerlendirildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!