Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır: “Gıda Sektöründe Dev İstihdam Fırsatları Var!”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, İstanbul’da düzenlenen F İstanbul Uluslararası Gıda ve İçecek Ürünleri ve Üretim Teknolojileri fuarında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Kacır, 2002 yılından bu yana gıda ürünleri imalatı alanında 8 bin 268 yatırım için teşvik belgesi düzenlediklerini ve bu teşvikler kapsamında 246 bin istihdam yaratıldığını belirtti. Organize Sanayi Bölgelerinde yapılan gıda ürünleri imalatıyla bu işletmelerde yaklaşık 185 bin kişiye istihdam olanağı sağlandığını ifade etti.

Bakan Kacır, Milli Teknoloji Hamlesi kapsamında gıda sektöründe Ar-Ge’ye önem verdiklerini ve sektörde teknoloji ve inovasyon odaklı dönüşümü desteklediklerini vurguladı. Ülkede bulunan 60 Ar-Ge merkezinin gıda sektörünün teknoloji ve inovasyon odaklı dönüşümüne öncülük ettiğini ve teknoparklarda 161 teknoloji girişimine destek sağlandığını belirtti. Ayrıca, Mersin Agropark’ın kurularak gıda ve tarım teknolojilerinde yeni girişimlerin desteklendiğini dile getirdi.

Bakan Kacır, TÜBİTAK aracılığıyla gıda alanında desteklenen 3 bin 102 projeye ve 11,8 milyar lira destek sağlandığını açıkladı. Avrupa Birliği destekli gıda Ar-Ge ve inovasyon projesi INNOFOOD ile Türkiye Gıda İnovasyon Platformunu kurduklarını ve gıda sektöründe çözüm ortakları olarak faaliyet gösterdiklerini belirtti. Gıda İnovasyon Merkezinin faaliyete geçirilerek sektördeki tüm paydaşlara destek verdiklerini ifade etti.

Bakan Kacır, gıda sektöründeki gelişmelerin ve yeniliklerin Türkiye ekonomisine büyük katkılar sağladığını vurgulayarak, sektördeki istihdam olanaklarının artırılmasının önemine değindi. Gıda ve içecek sektöründe yapılan yatırımların ülke ekonomisine büyük katkılar sağladığını belirterek, sektördeki teknolojik ve inovatif gelişmelerin desteklenmesinin devam edeceğini söyledi. Kacır, gelecek dönemde de gıda sektöründe Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına devam edileceğini ve sektördeki yeni projelerin destekleneceğini ifade etti.

Kaynak: www.ntv.com.tr

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır: “Gıda Sektöründe Dev İstihdam Fırsatları Var!”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Anadolu Web TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!